Anlık Bildirim

Fransa, uzaya 'lazer silahları' yerleştirmeyi planlıyor

Fransa Savunma Bakanlığı, makineli tüfekler ve lazer silahlarıyla donatılmış nano uydular üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Nano uydular, Fransa'nın yörüngedeki değerli uzay araçlarını koruyacak
Fransa başbakanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada 'Uzay Komutanlığı' adı altında yeni bir askeri komutanlık kurma yönündeki planlarını ilk kez duyurmuştu. Şimdi bu konuyla ilgili bazı yeni açıklamalar yapıldı. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yakın bir zamanda uzaya silahlarla donatılmış uydular göndereceklerini söyledi.

Fransa, uzay savunma konusunda 2025 yılına kadar toplam 4,3 milyar euroluk bir bütçe ayırmış durumda. Bu bütçenin 780 milyon doları askeri nano uydular geliştirmek amacıyla kullanılacak. Florence Parly, uyduların makineli tüfekler ve lazer silahlarıyla donatılacağını ve tamamıyla savunma amaçlı işlev göreceğini söyledi.


Yeni uzay savunma sistemlerinin Dış Uzay Anlaşması'nı (Outer Space Treaty) ihlal etmeyeceğini de belirten Florence Parly,"Aktif savunma saldırgan bir strateji değildir; kendini savunmadır. Eğer uydularımız tehdit altındaysa rakiplerimizin gözünü kamaştırmayı düşünüyoruz. Düşmanca hareketler tespit etmemiz durumunda bizim de bunlara en uygun şekilde cevap vermemiz uluslararası kanunlar dahilinde tamamıyla makuldur." şeklinde konuştu.
Parly ayrıca yörüngeye yerleştirmeyi planladıkları uyduların bir kısmının 'gözcü' olarak görev yapacağını söyledi. Buna göre gözcü sınıfındaki uydular yörüngede kritik bölgelere yerleştirilecek ve Fransa'nın uzay teknolojilerini koruyacak. Parly bu uyduların gelişmiş kamera sistemleriyle donatılacağını belirtti.

Uzay savunma konusunda son dönemlerde ilginç bazı gelişmeler yaşanıyor. ABD başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada uzayın artık bir çatışma alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylemiş ve bu doğrultuda ABD'nin de uzayda askeri bir güç kurması gerektiğini ifade etmişti. Trump'ın açıklamalarından sonra resmi adımlar da atıldı. ABD, 2020 yılı itibarıyla tıpkı kara, hava ve deniz kuvvetleri gibi bağımsız bir uzay kuvvetlerine sahip olacak.

Rusya, Çin ve Hindistan'ın anti uydu füzeleri var


ABD yönetimi, uzay savunma sistemlerini Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin anti uydu silahları üretmesi nedeniyle gerekli görüyor. Çin, 2007 yılında yaptığı bir test sırasında yörüngedeki bir uyduyu Yeryüzü'nden bir füze fırlatarak yok etmişti. Çin'in hedef aldığı uydu kendisine aitti ancak bu test denemesi, hala Dünya yörüngesinde dönen binlerce parça çöplüğün oluşmasına neden olmuştu. Benzer bir anti uydu silahını geçtiğimiz mart ayında Hindistan da test etmişti. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim