Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim
  (4 yıl)
  4,5b
  1
  41
  Alternatif Enerji
  Haber Müdürü
  Oy Ver


  Kısa bir süre önce Enerji Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilerden rüzgâr enerjisinde yenilenebilir enerji kaynak alanları belirlemek için çalışmalar yapıldığını öğrenmiştik. Bu odakta bakanlık son teklifleri 27 Temmuz’a kadar kabul edecek. İşin asıl güzel yanı ise hem öncesinde hem de sonrasında ekonomide ciddi bir hareketlilik yaratacak olması.

  Projeden beklenti 1.2 milyar dolar civarında bir yatırımın gerçekleşmesi. Kazanan firma, Trakya Bölgesi’nde 280 megavat kapasiteye sahip bir rüzgâr türbinlerini bu alanda inşa etmek zorunda olacak. Toplamda 1000 megavat olacak kapasitenin kalanı içinse ihaleyi kazanan firma araştırmalar yürütecek. Yapılacak fizibilite sonrasında ülkenin 7 bölgesinde toplam kapasite kadar rüzgâr türbinleri kurulacak. Burada dağılım, işi yüklenecek firmanın kararına kalacak.

  [bkzdh=90488] 

  Projede yerlilik oranı ise asgari %65 olarak belirlenmiş. Hem saha bileşenlerinde hem de kule, kanat gibi unsurlarda ayrı ayrı %65 yerlilik oranına dikkat edilecek. Firmaların teklif verebilmesi için de bu alanda deneyimli olmaları gibi bir asgari şart getirilmiş. Son üç yıl içinde 2 bin megavatlık rüzgar türbini üretmiş, son üç yılda en az 300 milyon liralık satış geliri olan veya 100 milyon liralık net aktif varlığı olan firmalar teklif sunabilecek.


  Türbin Fabrikası Kurulacak 

  İhaleyi alan şirket, ülkede istediği noktada bir türbin fabrikası kurmak zorunda olacak ve burada üretilen ürünler YEKA alanlarında kullanılacak. Kurulacak fabrikanın yılda en az 150 adet türbin üretebilme kapasitesinin bulunması gerekiyor. Türbinlerdeki minimum kapasite ise 2,3 megavat olarak belirlenmiş.

  İhale kapsamında kurulacak olan rüzgar türbinlerinin 30’dan fazla bileşeninin en az 10 tanesi zorunlu olarak Türkiye’de üretilmek zorunda. Diğer bileşenlerde ise %65 oranına riayet edilecek. %65 yerlilik oranı kapsamında fabrika gerekirse ülke içindeki diğer işletmelerden de destek alabilecek. Bu sayede ekonomide farklı alanlarda bir hareketlilik sağlanması amaçlanıyor.

  [bkzdh=90489] 

  İstihdam konusunda da yerliliğe dikkat edilmiş. Fabrika kurulumu ve işletilmesi için %90 Türk vatandaşlarının istihdam edilmesi gerekiyor. Kurulacak ARGE tesisinde ise bu oran %80. ARGE merkezinde 50 daimi personel çalışacak ve ARGE bütçesi 10 yıl boyunca yıllık 5 milyon dolar olacak.

  İhaleyi alan isim sözleşme tarihinden itibaren 21 ay içinde fabrikayı kuracak. Rüzgar türbinleri ise lisans alındıktan sonra 36 ay içinde tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak.  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  zero fear 4 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen
  Bunlar ne olursa olsun güzel şeyler yeraltı kaynaklarımız yoksa da yenilenebilir enerjiyle bunu telafi etmeliyiz.
  nefendim (- -) 4 yıl ( Mesaj Silindi ) Cosmos2999
  Aklı olan köprü yapar..  Mesela güneş enerjili rüzgar pervaneli.... ıvır zıvır yaptın, noldu,

  Avrıpa kıskanmi..  Ama yap 2 köprü bi tünel;

  Avrıpa hemen kıskaniyi
  Aklı olan köprü yapar.. [resim] Mesela güneş enerjili rüzgar pervaneli.... ıvır zıvır yaptın, noldu, Avrıpa kıskanmi.. [resim]
  Devamını Gör
  C CleanCoders (Fatih ) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Güneş santrali, Rüzgar santrali, Hidro elektrik santrali, nükleer santral, güzel kombinasyon. tebrikler

  Yorumlar (26)

  Yorum Yaz Forumda Gör
  tufanumur12 (Tufan Umur Boy) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  ülkemiz rüzgar ve güneş enerjisine elverişli. Bu durum çok iyi ama keşke şu nükleer santral olayı kötü. Keşke o projeyi iptal edip rüzgar ve güneş enerji santralleri yapsalar. Ki şu dönemde güneş enerjisinin maliyet fiyatları diblere kadar düşmüşken.
  K kasamak5656 (Veli Kasamak) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  köprü tünel yol yaptılar diye savunuyorsun bir de utanmadan  Köprüyü geçecek paran var mı?  O yolları kullanacak benzin paran var mı?  Boş boş ötüyorlar işte
  D DH Misafiri 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  -Şu ülkede ne kadar çok kuyruklu var.Ülkeyi güçlendiren bir yatırım gördüğü anda kuyruğuna basılmışcasına bağırıp, işi siyasete döküyor.
  -Benim düşünceme gelince Allah daha da iyilerini nasip etsin.Enerji ithal eden bir ülke olarak bunlar çok güzel haberler.
  Rohanli_Theoden (M. Doğan) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Avrupa hep köprülerimizi mi kıskanacak biraz da rüzgar güllerimizi kıskansın. Hepsini geçicez. Hele bi 2023 gelsin. Bekleyin.
  B Bluflame 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  sen ilk önce %30 lara varan kayıp-kaçağı bitir ondan sonra rüzgara/güneşe yatırım yap.
  Torlak Kemal (Hasan Yıldız) 4 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  CO2 emisyonunu azaltmak için fosil kaynaklardan hızla uzaklaşmamız gerekiyor. Hükümetin 80 yeni linyit santralı projesi ne kadar yanlışsa, bu atılım da o kadar doğru. Ülkenin elektrik ihtiyacı her yıl mutat olarak artıyor (belki 2001 ve 2009 yılları istisna olabilir, bilmiyorum verilere bakmadım). Bu ihtiyacı dış kaynak (doğalgaz, ithal kömür, petrol vb.) karşılamak cari açığı artırıyor. Bu nedenle hükümet kalorisi düşük, dumanı bol yerli linyite yöneldi. 80 linyit santralı için güya çok katı filtreleme tedbirleri öngörülüyor. Biz bunun ne anlama geldiğini geçmiş örneklerden iyi biliyoruz. Denetimin olmadığı gece saatlerinde filtre sistemlerini devre dışı bırakmak yaygın bir "kapitalist" refleksidir. İşin bu boyutu çok katı ve sürekli denetimlerle (!) halledilse bile, 80 santralın atmosfere salacağı yıllık CO2 miktarını ne yapacağız? Hükümet işin kolayına kaçarak bugünleri kurtarayım derken yarınları heba etmeye katkıda bulunan bir karar aldı ve uygulayacaklar.

  Öte yandan özellikle rüzgar santralları (güneş santralları gece çalışmadığı ve gündüz üretilen de depolanamadığı için operasyonel sorunlar yaratabiliyor) alanında yapılacak yatırımları elbette hararetle desteklemeliyiz ve bu çerçevede hükümetin attığı bu adım hiç yoktan iyidir. Ancak 1000 MW kapasite Türkiye'nin yaklaşık 79.000 MW'lık kurulu gücü yanında devede kulak bile değil. Oysa yeteri kadar güneş almayan Almanya'nın tüm kurulu gücünün %45 kadarı güneş+rüzgar kaynaklarından geliyor. Bizde bu oran %8 civarında.

  Almanya'ya göre güneşi bol bir ülke olarak çok daha yüksek kurulu güneş santralı kapasitemiz olması gerekirken, maalesef bu alanda da Almanya'dan geriyiz (Almanya'da güneş santralları toplam kapasitenin %21'i Türkiye'de ise %1'i). Bizden %30-35 daha az güneş enerjisi alan Almanya'da güneş santrallarının kapasitesi Türkiye'dekinin tam 50 katı!). Almanya, geleceği kurtarmak ve daha temiz bir çevrede yaşamak için (elektriği daha pahalı üretme pahasına) rüzgar ve güneş santrallarına abanmış durumda.

  Temiz bir çevrede yaşamak, temiz hava solumak temel insan haklarındandır ve bu türden haklara maalesef bizim gibi az gelişmiş ülkelerde önem verilmiyor. Bunun nedeni hükümetlerden çok hava temizliğini önemsemeyen, onu taleplerinin en üst sıralarına koymayan seçmenlerdir esas olarak... Sen temiz hava, temiz çevre talep etmezsen, hükümet de işin kolayına kaçar ve en kirli fosil yakıtlardan biri olan linyit ile çalışacak 80 termik santral kurmaya kalkar. Üstelik bu santralların çoğu batıda yeşil ormanlarla kaplı (üstelik turistik) Çanakkale ve çevresinde...

  Onun için her ne kadar olumlasak da hükümet öyle büyük bir iş yapıyor sanmayın. Yapması gerekenin henüz onda birini bile yapmıyor. Oysa daha şimdiden kurulu kapasitenin en az %50'sinin rüzgar ve güneşten, kalan %40'ının jeotermal, hidrolik ve nükleerden, en çok da %10 kadarının termik santrallardan geliyor olması gerekirdi. Bunu salt mevcut hükümet için söylemiyorum. Geçmiş hükümetlerin de bunda vebali büyüktür ama AKP'nin önünde dünyadan Almanya gibi çok güzel örnekler var artık ve hala ayak sürüyorlar. Buna kızıyorum.

  Hala çok geç değil. 80 linyit santralı kararından vazgeçilebilir ve evlerde güneş panelinden elektrik üretimi sağlam bir şekilde teşvik edilerek milyonlarca çatılı ev güneş santralına dönüştürülebilir. Ama bunun için vizyon gerek, büyük düşünmek ve 100 yıl sonrasını planlamak gerek. Mamafih bu iş 2071 diyerek hamasetle olmuyor. İcraat gerek ve henüz gördüğümüz kayda değer bir icraat yok. İşte böyle ağıza bir parmak bal çalar gibi 1000 MW'lık kapasite artırımı için ihalelerle yetiniyoruz. Hükümetin hala ciddi ve uzun vadeli bir enerji politikası yok. Varsa da biz bilmiyoruz. Olsaydı kamuoyu ile paylaşırlardı diyorum.

  Benim derdim burada AKP'ye giydirmek yani siyaset yapmak değil. Dünya topluca bir felakete doğru gidiyor ve ülkeler yavaş yavaş aymazlıktan uzaklaşmaya başladılar çünkü pabuç pahalı, bunu gördüler ve Almanya gibi önlem almaya başladılar. Hiç olmazsa bir alanda geriden gelmeyelim, dünyaya öncü olalım, en azından bir alanda inisiyatif bizde olsun istiyorum ve benim bu vizyonumu mevcut hükümetin de paylaşmasını bekliyorum ve maalesef paylaşmadığını, sadece günü kurtarma derdinde olduklarını düşünüyorum çünkü aksini kanıtlayacak pek bir icraat yok ortada...

  Kutupların erimesi oradaki kutup ayılarının sorunu değil, hepimizin sorunu. O kutuplar tamamen eridiğinde yok olacak olan yalnızca ayılar değil, yüz milyonlarca (belki milyarlarca) insan da yok olacak. Bunu görmediğimiz sürece, bunu göremeyen hükümetlere mahkumuz. Kaldı ki salt o ayılar yaşasın diye bile bir şeyler yapmalıyız. Bu dünya yalnızca bize ait değil. Bugüne kadar bize aitmiş gibi yaşadık. Bugünden sonra da öyle yaşamaya devam edersek, tabiat bize çok ağır bir sille ile öyle olmadığını öğretecek. Çok geç olmadan insanların bilinçlenmesi dileğiyle...

  Edit: İmla
  K kuxrey44 (ibrahim karadeniz) 4 yıl ( Mesaj Silindi ) Torlak Kemal
  Almanya'nın elektrik üretiminde 'kömür' egemenliği


  Almanya’da, geçen yıl yaklaşık 647 milyar kilovatsaatlik elektrik üretilirken bunun yüzde 42,2’si linyit ve maden kömüründen elde edildi.


  Almanyanın elektrik üretiminde kömür egemenliği


  08 Şubat 2016 - 16:02:32AA


  Avrupa'nın en fazla enerji tüketen ülkesi Almanya, geçen yıl toplam brüt elektrik üretiminin yüzde 42,2’sini kahverengi kömür (linyit) ve maden kömüründen sağladı.

  Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) verilerinden derlenen bilgilere göre, ülkede 2015 yılında yaklaşık 647 milyar kilovatsaatlik elektrik üretildi. Elektrik üretimi, 2015’te 2014 yılına kıyasla artış kaydetti.

  Geçen yıl toplam brüt elektrik üretiminin yüzde 42,2’si kömürden elde edildi.

  Kahverengi kömür ve maden kömürünün elektrik üretiminin yüzde 57'sini karşıladığı 1990'dan beri bu oran belirgin şekilde azaldı. Ayrıca kömürden elektrik üretimi 2014 yılına kıyasla da azaldı.


  Nükleerin payı azalıyor

  Almanya'da nükleer enerjinin önemi ise giderek azalıyor. 1990 yılında nükleer santrallerden elde edilen enerji, toplam üretilen brüt elektriğin yüzde 28'ini oluşturdu. Bu oran geçen yıl yüzde 14,1’e gerilerken, 2014 yılında ise yüzde 15,5 düzeyinde ölçüldü.

  Almanya'da Bakanlar Kurulu, 2014 yılının Nisan ayında elektrik fiyatlarının hızlı artışının önüne geçilmesi amacıyla "Yenilenebilir Enerji Yasası"nda (EEG) bazı düzenlemeler yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmişti.
  küçükhakan 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Alternatif enerji kaynaklarına yönelik yatırımları artması güzel petrol biter doğal gaz biter ama güneş ve rüzgar enerjisi bitmez
  SelamiŞahin (Mürekkep Sever) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  Güzel gelişme de abi bir ton şart koymuşlar. Yani bu yatırım olsun tamam ama hem yerli olma şartı hem Türk işçi çalıştırma şartı..... Devlet bir taşla iki kuş vurayım derken işler tersine de dönebilir.

  Burada siyaset yapan arkadaşları kınıyorum. Keşke böyle projeleri çok daha hızlı bir şekilde yapabilsek. Betondan bahsetmiyorum gerçek üretimden bahsediyorum. Referandum öncesi en az 10 tane yeni proje haberi aldık. 3 tanesi gerçekleşşe kafidir. Ah güzel ülkem.....
  e_capkan (emre capkan) 4 yıl ( Mesaj Silindi )
  araplar 50milyar dolar ayırmış

  http://www.hurriyet.com.tr/suudilerden-yenilenebilir-enerji-atagi-40337163  reslerin gövdeleri aliağada yapılıyor senelerdir.

  başka parçalarıda yapılıyordur illaki.

  tamamen yerli res ürten firmalarımızda var.

  önemli olan termik santralleri kapatmak ve nükleer santral yapmadan ihtiyacımızı karşılamak.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  4456 kez okundu.
  26 kişi, toplam 26 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  enerji, Enerji ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 4 yıl Microsoft, NSA sızıntısındaki açıkların düzeltildiğini duyurdu 4 yıl Sinema dünyasından haftanın öne çıkan haberleri 4 yıl Yeni Skoda Octavia RS ve Scout'un detay ve görselleri yayınlandı 4 yıl Nokia 8 ve Nokia 9'un tasarımları ortaya çıktı 4 yıl Nintendo Switch’in dünya genelindeki satış sayısı açıklandı 4 yıl DJI Phantom 4 Advanced duyuruldu 4 yıl Google Fotoğraflar etkileyici video sabitleme yapabiliyor 4 yıl Apple'dan otonom araç hamlesi: Kaliforniya'da test sürüşleri için izin aldı 4 yıl NSA’in hack araçları Windows kullanıcılarının güvenliğini tehdit ediyor 4 yıl Facebok Alman gazetelerine ''yalan haber'' ilanı verdi 4 yıl Taşınabilir şarj cihazı ancak priz çıkışı da var 4 yıl Slack kullanıcıları için Status özelliği kullanıma sunuluyor 4 yıl Genesis'ten hidrojen yakıt hücreli yeni konsept SUV: GV80 4 yıl Williams Advanced Engineering, elektrikli araç bataryası fabrikası için $125 milyon yatırım aldı 4 yıl Xiaomi Mi Mix'e Çin'den göz kamaştıran bir rakip geliyor 4 yıl 2si1 "Aral rezaleti ve AMD RX 580'li" Teknoloji ve Oyun Programı 4 yıl Beklenen Star Wars: The Last Jedi fragmanı geldi 4 yıl Kullanıcısını yüzünden tanıyan drone: Hover Camera Passport 4 yıl Cardtek, dünyanın ilk 10 şirketi arasına girmeyi hedefliyor 4 yıl Beauty and the Beast gişede 1 milyar dolara ulaştı 4 yıl GÖRÜNTÜLENEN Güneşten sonra sıra rüzgârda: 1,2 milyar dolarlık dev yatırım Sonraki Apple ve Foxconn, Toshiba'nın bellek bölümü için bir araya geliyor 4 yıl iPhone 8'e ait olduğu iddia edilen teknik çizimler ortaya çıktı 4 yıl Xbox Scorpio geliştirici kiti tam bir canavar 4 yıl Yeni bir Google Earth tecrübesi geliyor 4 yıl Tesla, Model 3'ün son halini temmuz ayında gösterecek 4 yıl Enceladus’ta yaşam için gerekli olan temel şey keşfedildi 4 yıl Oyun pazarında skandal: Teknoloji mağazaları ile Aral arasındaki ilginç yazışmalar 4 yıl AMD Radeon RX 500 basın görselleri sızdırıldı 4 yıl Elon Musk'tan kamyonet ve tır açıklaması 4 yıl 30.000TL'lik bilgisayar topladık: Karşınızda çılgın sistem 4 yıl Uber, rakip uygulama Lyft'in sürücülerini gizlice takip etmiş 4 yıl Kara mayınlarını bulmak için ışıldayan bakteriler kullanılacak 4 yıl Elon Musk’ı kızdırdılar: “Gidin Ford hissesi alın!” 4 yıl Facebook Messenger 1.2 milyar kullanıcıya ulaştı 4 yıl Xiaomi Mi Max 2 haftaya geliyor 4 yıl Referandum öncesinde BTK’dan önemli hamle 4 yıl Orijinal Tamagotchi geri dönüyor 4 yıl Güney Kore’de Galaxy S8 ön siparişleri bir milyona yürüyor 4 yıl HTC One X10 resmen göründü, büyük bir pille geliyor 4 yıl Microsoft güncellenmemiş Windows 10 desteğini sonlandırıyor Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim