Anlık Bildirim

Microsoft'un geçen yıl Slack'i satın almak istediği konuşuluyor

Kaçan balık büyük olur misali, bazen almaktan vazgeçtiğiniz firmalar, büyüyerek rakibiniz olabiliyor. Microsoft'un da geçen yıl Slack'i bünyesine katmak için çalışmalar yaptığı konuşuluyor.
Oy Ver

Kurumların, kendi içerisinde iletişim kurabilmesini ve organize bir şekilde hareket etmesini kolay bir şekilde sağlayarak ilgi toplamayı başaran Slack, dev firmaların da iştahını kabartıyor. Küçük büyük demeden her işletmeye hitap etme özelliğine sahip olan Slack, bir gün kapısında Microsoft'u bulabilir.

Hikaye


Gelen bilgilere göre Microsoft içerisinde bir ekip, geçtiğimiz yıl sonlarında Slack'in muhtemel satın alımı için nabız yoklamaya başladı. Uygulama ve hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Qi Lu'nun liderlik ettiği ifade edilen ekip, hızlı büyüyen Slack'i bünyelerine katarak kurumsal pazarda daha fazla rekabetçi olma amacını taşıyordu. Hali hazırda Skype ve Slack arasında bir entegrasyon mevcuttu.

Microsoft'un Slack için gözden çıkardığı miktar 8 milyar dolar civarındaydı. Slack ise, geçtiğimiz yılı 2.8 milyar dolarlık pazar değeri ile kapatmıştı. Yılın ilk yarısı itibariyle de, yeni fonlamalar ile 4-5 milyar dolar arasına çıkması bekleniyor. Bununla birlikte şirketin en büyük iki ismi, bu satın alıma sıcak bakmadı.


Bill Gates ve Satya Nadella'nın satın alma fikrine karşı çıktığı belirtilirken, Gates'in yeni özellikler ekleyerek Skype platformunu daha rekabetçi hale getirilmesini tavsiye ettiği ifade ediliyor. Zira firma bugüne kadar pek çok satın alım gerçekleştirdi ve Slack ile rekabet edecek araçlar geliştirmesi oldukça kolay.

Son durum


Şimdilik, bu satın alımın gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığı dile getirildi. Hem miktarın yüksek olması, hem de şirketin büyük isimlerinin ikna olmaması, çalışmaların askıya alınmasına neden oldu. Bununla birlikte Slack'in giderek artan performansı, dosyanın yeniden raftan inmesine sebep olabilir.

Slack hali hazırda 2.3 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip ve bunların 675 bini ücretli abone. Yıllık 64 milyon dolar gelir elde eden Slack, diğer uygulamalarla da entegre çalıştığı için beğeni topluyor. Bu yıl, görüntülü ve sesli görüşme özellikleri de platforma eklenecek.

Slack'in kurucusu Stewart Butterfield, aynı zamanda Flickr'ın da kurucusu. Butterfield, hizmetini Yahoo'ya sattıktan sonra bir müddet orada çalışmıştı. Qi Lu da aynı dönemde Yahoo'da başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu. Şimdi ise iki rakip firmada görev yapıyorlar. Satın alım süreci ile ilgili şimdilik bir açıklama yapılmadı.
 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim