Anlık Bildirim

Project xCloud için ilk kontrolcü tasarımları ortaya çıktı

Hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda kullanmak üzere tasarlanmış olan kontrolcüler şimdilik konsept aşamasında. Yakın gelecekte kendisine bir şans bulabilir.

Microsoft’un önümüzdeki dönemde hizmete sunmayı planladığı ve konsol oyunlarını tüm cihazlarda oynatmayı amaçlayan bulut hizmeti Project xCloud için ilk kontrolcü tasarımları da ortaya çıktı.

Konfor odaklı

Microsoft Research tarafından tasarlanan kontrolcüler hem bilgisayar hem de mobil cihazlara hitap ediyor. Tasarım itibariyle kontrolcülerin Nintendo Switch benzeri bir kullanım sunduğu da gözlerden kaçmıyor. Ekip konsepte biraz daha fonksiyonellik katmış.

Oyunculardan gelen geri bildirimler değerlendirilerek tasarlanan konseptlerin aslında 2014 yılına kadar gittiği ifade ediliyor. Muhtemelen dönemin Lumia telefonları için tasarlanan kontrolcüler sonrasında xCloud projesine nasip oldu. Diğer taraftan Nintendo Switch öncesinde böyle bir fikrin olduğu da anlaşılmış oldu.

Uzaktan bakıldığında tek parça gibi görünen kontrolcüler ayrılabilir bir yapıya sahip. Tam ortada şarj ünitesi olarak da kullanılan ana üniteden ayrılan iki kontrolcü cihazın iki tarafına tutturulabiliyor. İstenirse tutacak kısmı da ayrılabiliyor.

Bluetooth üzerinden cihaza bağlanan kontrolcüler tek parça halinde bilgisayar için de kullanılabiliyor. Bu sayede tek bir kontrolcü ile tüm cihazlarda xCloud projesini deneyimlemek mümkün olacak. Şimdilik proje gerçekleşecek mi bilinmiyor.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim