![Sinek kuşundan ilham alan robot](https://www.donanimhaber.com/images/images/haber/110735/src/Sinek-kusundan-ilham-alan-robot110735_0.jpg)
Her konuda olduğu gibi drone teknolojilerinde de doğadan ilham alıyoruz. Bu noktada sinek kuşlarını ayrı bir yere koymak gerekiyor. Çünkü saniyede 80 kereye kadar kanat çırpabilen bu kuşlar havada asılı durma gibi ilginç yeteneklere sahip. Araştırmacılar da sinek kuşundan ilham alarak yeni bir robot geliştirmiş.
Sinek kuşu boyutlarıyla aynı
Daha öncesinde bu tarz robotlarla ilgili haberler duyuldu. Purdue Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni sinek kuşu robotu ise havada durma ve anında 180 derece dönebilme gibi özelliklere sahip. Ayrıca boyutları ve ağırlığı da yetişkin bir sinek kuşuyla neredeyse aynı. 17 cm açıklığı bulunan kanatlar, 12 gram ağırlığında ve ağırlığının iki katından fazla (27 gram) taşıyabiliyor.
Üç boyutlu yazıcıdan çıkartılmış karbon fiber gövdesi bulunan robot böylece oldukça küçük ve hafif. Şu an için üzerinde herhangi bir kamera bulunmuyor. Etrafının haritasını çıkarmak için elektrik akımı değişimlerini ölçen sensöre sahip. Yapay zeka algoritmaları da haritanın oluşturulmasında yardımcı oluyor.
![Sinek kuşundan ilham alan robot](https://www.donanimhaber.com/images/images/haber/110735/src/Sinek-kusundan-ilham-alan-robot110735_1.jpg)
Araştırma ekibi böyle bir robotun arama kurtarma faaliyetlerinde kullanabileceğini söylüyor. Gerek küçük boyutları gerekse de üstün hareket kabiliyetleri gerçekten böyle bir kullanım senaryosunda yararlı olabilir. Tabii ki bunun için robota GPS, kamera ve birçok sensör dahil edilmeli. Şimdilik emekleme aşamasında olan sinek kuşu robotu zamanla gelişecektir. Sinek kuşu robotunun nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
![DH Android Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-android.png)
![DH iOS Uygulamasını İndir](/Content/img/uygulama-indir-ios.png)
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.