Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Anlık Bildirim

  Türkiye rüzgar santrali kurulumunda Avrupa dördüncüsü

  Türkiye, yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği 377 MW rüzgar enerjisi kurulumuyla Avrupa'nın dördüncü en fazla kurulum yapan ülkesi oldu. YEKA projesiyle birlikte kurulum sayısı daha da artacak.
  3 yıl
  7,8b
  1
  58
  Alterna...
  Abone ol
  Yazar

  Türkiye, yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği 377.8 MW (megavat) rüzgar enerjisi kurulumuyla Avrupa'nın dördüncü en fazla kurulum yapan ülkesi oldu. Yılın ilk yarısında Avrupa'da toplam 6.1 GW (gigavat) RES kurulumu yapıldı.


  Eski adıyla Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) yeni adıyla WindEurope tarafından paylaşılan verilere göre Avrupa'nın 2017 ilk yarısında 4.8 GW karasal rüzgar santrali ve 1.3 GW açık deniz rüzgar santrali kurulumu yapıldı.

  Ayrıca Bkz. "Türkiye’nin ikinci en büyük yenilenebilir enerji projesinde son adım"

  Almanya, 2.2 GW'lık karasal rüzgar santrali kurulumuyla birinciliği üstlenirken hemen ardından 1.2 GW ile İngiltere ve 492 MW ile Fransa geliyor. Türkiye ise 377.8 MW kurulum ile dördüncü sırada yer almayı başardı. Türkiye'yi sırasıyla İtalya, İrlanda, Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve Yunanistan izliyor.

  İlginizi Çekebilir Avatar Rekor: Türkiye dün ürettiği elektriğin %17’sini rüzgardan karşıladı


  Yılın ilk yarısında rüzgar enerjisine yapılan yatırım tutarı 8.3 milyar euro oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yapılan yatırım tutarında yüzde 41'lik düşüş meydana geldi -geçen yılın ilk dönem yatırım miktarı 14 milyar euro idi-.


  Türkiye'de 6.4 GW kapasitede RES Var

  Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nin (TÜREB) açıkladığı ilk dönem verilerine göre ülkemizdeki rüzgar enerjisi santrallerinin toplam gücü 6438 MW'a ulaştı. Toplam kurulumun yüzde 75'i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor. Kurulum kapasitesine göre şehir şehir sıralama yapıldığında İzmir 1333 MW ile birinci, Balıkesir 1069 MW ile ikinci ve 650 MW ile Manisa üçüncü sırada yer alıyor.

  Yılık ilk yarısında 440 bin hanenin elektriği rüzgar enerjisinden karşılandı. Bu sayede 398 milyon dolarlık enerji ithalatının önüne geçildi. YEKA stratejisinin ikinci projesi ülkemizde rüzgar enerjisi santrali kurulumu ve türbin üretimiyle ilgili politikalar içeriyor. İhaleyi kazanacak firma ülkemize 1 GW'lık santral kurulumu yapacak. Ayrıca firmanın rüzgar türbini fabrikası kurma, yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma ve yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma sorumlulukları olacak.  https://windeurope.org/newsroom/europe-adds-6-1-gw-wind-energy-capacity-first-half-2017/ Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  ceo-tr (Ceo Tr) 3 yıl en beğenilen Fast Rise
  böyle faydalı projeleri parti meselesi yapmadan iktidar ve muhalefet hep beraber desteklerse 1. bile olabiliriz.
  sonofmana (yasar toprak) 3 yıl Portraitclub
  Ahahahaha

  Biriniz arkadaşı tatmin etsin.

  Arkadaş inanmıyormuş.

  Ahahahaha ne güldüm ya
  Ahahahaha Biriniz arkadaşı tatmin etsin. Arkadaş inanmıyormuş. Ahahahaha ne güldüm...
  Devamını Gör
  Civitas Terrana (Baris Baran) 3 yıl Parola_18
  Gerçekten ne kadar saçma bir yorum ya bu.  Damat Berat'ın başarısıymış. Bu santralleri özel sektör inşa ediyor zaten devlet yapmıyor. Daha bunu bilmiyorsun, ama başarıyı AKP'de görüyorsun.
  Gerçekten ne kadar saçma bir yorum ya bu. Damat Berat'ın başarısıymış. [resim] Bu santralleri özel sektör inşa ediyor zaten devlet yapmıyor. Daha b...
  Devamını Gör
  Yorumlar (34) Yorum Yaz Forumda Gör
  KumKekliği 3 yıl
  Daha fazla rüzgar santrallerine ihtiyacımız var. Çok daha fazla. Enerji üretmenin en temiz youlu
  xxxkingdom 3 yıl
  Aman ne başarı ne başarı. Çok mutlu olduk(!)


  Ülkede kanun çıkmış hadım(işkence) cezaları uygulanıyor , Daha geçen gün gördüm haberlerde kadının saçının üstünü çekerek tamamen o bölgeyi kopararak işkence yapmışlar.Bu ülkede işkenceler uygulanıyor.İnsan hakları 0. Sen gelmiş boş boş şeylerden bahsediyorsun.
  0z0z (ozzy ozzy) 3 yıl (düzenlendi)
  Bu ülkede

  O kadar üniversite var

  O kadar mühendis var

  Bu ülkede yerli o kadar orta ve büyük ölçekli sanayi var

  4. Olacak yatırımı bunlar mı yapmış

  Yoksa hani 1 aydır kanlı bıçaklı olduğumuz alamanyanın siemens firmasına mı verilmiş ihale?!!

  Uyanın artık dünyayı fitneler, şahıslara yapılan şantajlar vs yönetiyor.

  Dünyayı demokrasi akıl akılcılık bilim yönetmiyor.
  0z0z (ozzy ozzy) 3 yıl (düzenlendi)
  Ar-ge, bilimsel araştırma ve geliştirme, prototip üretimler sonucu seri üretim sanayi ile mi yapıldı bu işler,

  Yoksa almanların bir kişiyi tehditle elde ettiği kamu ihaleleriyle siemens vs gibi yabancılara ve yabancılardan yatırımcı rol modeliyle "kredi" alan ortaklarıyla mı?

  Rüzgar yerli ama yatırımlar krediler hep yabancı işletenler de.

  İhale yap bir öde sonra ver işlet bunlara bir daha öde.

  Ülkede ne kadar bol "kaynak" varmış ye ye saç sat bitmiyor.

  Dandirik yel değirmeni.

  Bu ülkede odtü boğaziçi vs birçok üniversite var. Ver devlet olarak desteği ar-ge yapsınlar. Sonrası ver yerli sanayiciye çatır çatır yapsın bak bakalım elektriğin kw i kaç kuruşa düşüyor.

  Ama bunlara ne gerek var ki? Üreten bir öpsün zaten devlet ötv kdv kayıp kaçak trt mrt iki kere de o öpüyor.

  Kim uğraşacak bunlarla.
  SariCerkes 3 yıl 0z0z
  Muhterem dostum, yazında "yanlis" tan çok daha fazlası var. Ben gene kibarlığımı elden bırakmadan kısaca bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Lütfen, okur iseniz minnettar kalırım.  Sondan başlayalım, üretilecek olan rüzgar tesisleri (komple materyal)'nin %65'inden fazlası Türkiye'de yerli olarak üretilecek.  Daha da önemlisi nedir der işen söyle arz edebilirim. Türkiye, Brezilya, Meksika, Güney Kore (aslında bu ülkenin diğerlerinden daha önemli bir faktörü var, ABD), ve diğer ülkelerin teknoloji (teknik bilim, zanaat bilimi) alanında ki eksikliğini kapatabilmek icin dışarıdan teknoloji transferi alma konusunda ısrarcı davranması muteberdir. Bolca alabilirse ne ala, imkanı yok ise elinde ki kadar alır, amma illa alması gerekir.  Türkiye içinde durum pek farklı değil, sandiginiz gibi tehdit ile değil, Bahs ettiğim TT konusunda en çok açık olan firma kazandı.  AR-GE, üzücü bir alan. Fakat sadece o kadar. Oturup ağlamamızı gerektiren bir durum yok. Ancak kaygılanmamz gerekli. Türkiye'de Akp iktidari öncesinde Ar-Geye ayrılan Mebla bütçeye oranı %0,2 idi. Şu an ise %2+. Almanya, Fransa, İngiltere gibi ağır top Avrupa ülkeleri ise %4+..  Gördüğünüz gibi, lütf buyurursunuz ki aramızda çokça fark yok. Yâri yarıya. Bana sorarsanız bu Oran %6'yi asmalı, amma ve lakin artış trendinde olduğunu söyleyebilirim. Zat en siz de gozlemleyebilirsiniz.  Daha çok pay istiyorsanız, daha fazla gayret etmelisiniz. Bunu zat-ı şahanelerinize değil tüm yurttaşlarıma söylüyorum.  Türk ulusu, kutlu ve ulu gazimizin olumunden sonra aldığı ağır yara ve gelişen 2. Ww, değişen dünya dengeleri ve 2 kutuplu dünya, zat en zar zor becerilen kalkınma ve aydınlanma süreci darbeler almış, kırılmıştır. Hem sağdan hem soldan genclerimiz ayri idealler peşine gönderilip ABD ve çıkarlarına sadık birer müttefik olmak icin harcanmıştır.  Akp yönetimi eğer sağ ve mutedeyyin değil de sol, bizatihi aşırı sol da olsa idi gene farklı bir durum olacağını sanmıyorum. Önemli olan, sürdürülebilirlik'dir. Akp ve yandaşları buna istikrar diyor, Arapça kullanmayı seviyorlar :)  Herhangi bir Fransız'ı kolundan tutup çevirseniz 5-6-7 kuşak öteden dahi ailesi okuma yazma bilen insanlardan oluşur. Mamafih Türk ulusu (Arapça: ırk) okur yazarlık oranını Akp döneminde %90 oranına çıkartabilmiştir. Doğru yanlış, etik veya değil, bir şekilde elde ki veriler ile beraber tartışma ortamı yakalayabilen bir ulus bu. Sorunlar, krizler...  Bir Çin atasözü: büyük krizlerin pesinde büyük fırsatlar vardır..  Bu görülen kriz ortamı aslında Türk ulusu icin kayıp değildir yoldaşlar, aksine, üstün gelir isek bu kazanımdır, alcak gelir isek bu tecrübedir. O sebeptendir ki kormayin, ye'se kapılmayın. Öğrenilmiş çaresizlik içeren iletiler deklare etmek yerine yapıcı eleştirileri tercih edin.  Gene akademisyen tarafım tuttu her halde, biraz makaleye benzedi sanirim. Okuduğunuz icin tekrar minnettar olduğumu beyan etmek isterim. Tanrı bizimle..
  AnqelTR 3 yıl
  Yılın ilk yarısında 8 milyar euro Almanya`ya aktardık ama.

  Bizim üretmemiz lazım bu aletleri.Bakımları için 10 yıl içinde 8 milyar euro daha harcamamız işten bile değil.
  Audi383848 3 yıl (düzenlendi)
  En azından enerji ithalatımızı düşürmemiz ve kendi enerjimizi kendimiz yapmamız lazım.İthalat büyük çoğunluğu enerjiden oluşuyor.Rüzgar ve güneş enerjisi iyi adımlar atmamızın yanı sıra ciddi tasarruf sağlıyor.Doğaya zararları hiç yok denecek kadar az.Başarılı biçimde bu konuda ilerliyoruz.
  Ink (Murat Emin) 3 yıl
  Rüzgar santralleri olmasi çok iyi oldu vatanımıza milletimize hayırlı ugurlu olsun.
  Guest-A984A1CC7 3 yıl
  Daha da artar hatta Avrupa 1. olabilir elbette bu şirketlerin ve devletin elinde.  Türkiye'de tüm yatırımlar betona gömülüyor oysa parasını betona gömen adamı Rüzgar Tribününe yönlendirsen her türlü kazanç  Benim en çok merak ettiğim her tribünün toplam maliyeti(yol, işçi vb.) ve toplam yıllık getirisi.
  erkurt02 (Ali Korkmaz) 3 yıl
  Kurulumda 1.liğede yükselirsin üretimde 8.sin
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  7784 kez okundu.
  32 kişi, toplam 34 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  enerji, rüzgar enerjisi ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 yıl Steam analizi: Windows 7 yükselişte 3 yıl Sahte Forex uygulamalarına engel 3 yıl RX Vega 56’nın oyunlardaki değerleri sızdırıldı 3 yıl Samsung'dan 20.000$ fiyatlı 88 inç 4K televizyon 3 yıl HTC U11'i güçlendirecek kapsamlı bir yazılım güncellemesi geliyor 3 yıl AMD CrossFire teknolojisini terk ediyor 3 yıl Rusya dijital para birimine sıcak bakıyor 3 yıl Casper Excalibur G650 incelemesi "Yüksek performans, sıfır gürültü" 3 yıl Turkcell SUPERBOX'la evlere özel 4.5G hızında internet geliyor 3 yıl iOS uygulamaları artık 10 bin kullanıcı ile test edilebilecek 3 yıl Çift kameralı Asus ZenFone 4 ortaya çıktı 3 yıl Tesla'nın Powerwall'ına İsveçli Ikea'dan rakip geliyor 3 yıl AMD yöneticisinden RX Vega daha önce çıkabilirdi itirafı 3 yıl Google fotoğraflara profesyonel dokunuşlar yapan yapay zeka geliştirdi 3 yıl Türkiye, Instagram Hikayeler'i en çok kullanan dördüncü ülke 3 yıl Windows 10'a göz takip özelliği eklenecek 3 yıl Ryzen Threadripper işlemcisine delid işlemi uygulandı 3 yıl Google Nearby 2.0 ile daha büyük bir potansiyel sunuluyor 3 yıl Facebook'un yapay zekaları kendi dillerini yarattı 3 yıl NASA'dan iş ilanı: "Dünya'yı 'uzaylılardan' koruyacak memurlar aranıyor" 3 yıl GÖRÜNTÜLENEN Türkiye rüzgar santrali kurulumunda Avrupa dördüncüsü Sonraki Apple artık 261 milyar dolar nakiti olan bir dev 3 yıl Tim Cook, Apple'ın büyük bir otonom proje üzerinde çalıştığını söyledi 3 yıl Bitcoin ikiye bölündü: Yeni kripto para birimi bitcoin cash 3 yıl F1 2017 oyunun fragmanı ve ekran görüntüleri yayınlandı 3 yıl Samsung yeni bir giyilebilir cihaz geliştiriyor 3 yıl Netflix dizisi Mindhunter'ın yeni fragmanı yayınlandı 3 yıl Snapchat, Drone kadrosunu genişletiyor 3 yıl HomePod donanımı detaylanıyor 3 yıl Razer BlackWidow Tournament Edition Chroma V2 klavyesi satışa çıkıyor 3 yıl Transformers filmi Bumblebee'nin çıkış tarihi ve oyuncu kadrosu açıklandı 3 yıl MSI GE72 Apache Pro: GeForce GTX 1050 Ti'li dizüstü incelemesi 3 yıl Einstein'ın meşhur dil çıkaran fotoğrafı 125 bin dolara satıldı 3 yıl Facebook yapay zeka girişimi Ozlo'yu bünyesine kattı 3 yıl Reddit'in değeri 2 milyar dolara dayandı 3 yıl Amazon casus yazılım içeren Blu cihazlarının satışını durdurdu 3 yıl Elon Musk, Model 3 rezervasyonlarının 500.000'i geçtiğini doğruladı 3 yıl Google'dan yenilenebilir enerjiyi "tuz kullanarak" depolama planları 3 yıl Panasonic, Tesla Model 3'ün pillerinden kâr etmeyi hedefliyor 3 yıl HP’den kurumlara yönelik VR sırt çantası 3 yıl Hastanın test sonucunu değerlendiren yerli yapay zeka Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Haber
  şimdi