Anlık Bildirim

ABD, engelli insanlara haksızlık yapıldığı gerekçesiyle Uber’e dava açtı

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, uluslararası ulaşım ağı Uber’e engelli insanlardan daha fazla ücret aldığı gerekçesiyle dava açtığını duyurdu.                                          

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı,  çarşamba günü yaptığı bir açıklamada uluslararası ulaşım ağı şirketi Uber’e dava açtığını duyurdu. Bakanlık, davanın sebebi olarak Uber’in engelli insanlardan fazla ücret almasını gösterdi.

Adalet Bakanlığı Uber'e dava açtı Tam Boyutta Gör

Federal savcılara göre Uber, araba kullanıcıya ulaştıktan yolculuk başlayana kadar geçen sürede müşterilerinden ekstra bir ücret alıyor. Bu durum da arabalara binmek için fazla zamana ihtiyacı olan engelli bireylere karşı bir ayrımcılık yaratarak onların daha fazla ücret ödemesine sebep oluyor.

Bakanlık, dev şirketin politikalarını Engelli Amerikalılar Yasası’na (ADA) uygun bir şekilde değiştirmesi gerektiğini ve para cezası ödemesini istediğini açtığı davada belirtti. Ayrıca, şu ana kadar fazla ücret ödemiş olan engelli bireylere de tazminat ödenmesi gerektiğini de ifade etti.

Adalet Bakanlığı’ndan Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke yaptığı açıklamalarda, “Engelli insanların toplumda herkesle eşit erişim hakkına sahip olması gerekiyor. Uber gibi şirketler tarafından sağlanan özel ulaşım hizmetleri de buna dahil” ifadelerini kullandı.

Uber iddiaları reddetti Tam Boyutta Gör

‘Şaşırtıcı ve hayal kırıklığı yaratan bir dava’

Uber ise yaptığı açıklamalarda ADA isimli yasayı ihlal etmediğini, engellilerden ekstra bir ücret alınmadığını ifade etti: “Engelli insanların birçoğunun ulaşım ihtiyaçları için Uber’i tercih ettiğini biliyoruz. Aracın kalkmasına kadar süreçte alınan ekstra ücretin yolcuların bekleme sürelerine yönelik tasarlanmadığını belirtmek istiyoruz. Adalet Bakanlığı ile de bu şaşırtıcı ve hayal kırıklığı yaratan dava konusunda görüşmeler halindeyiz.”  

Uber böyle açıklamalarda bulunsa da ABD Adalet Bakanlığı davadan vazgeçmeyi planlamıyor ve şirketin para cezası ödeyip yasalara uygun politikalar uygulamasını istiyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim