Anlık Bildirim

Almanya, yalnızca BioNTech aşısının 30 yaş altı için kullanılmasını önerdi

Almanya aşı danışma komitesi tarafından bugün yapılan açıklamalarda, ülkede bulunan 30 yaş altı vatandaşların yalnızca Pfizer/BioNTech aşısı olmasının önerildiği ifade edildi.

Almanya aşı danışma komitesi (STIKO), 30 yaş altı vatandaşların yalnızca Pfizer/BioNtech COVID-19 aşısı olmasını tavsiye ettiğini açıkladı. Komite, bu tavsiyenin arkasındaki sebebin Moderna aşısının genç insanlarda kalp iltihabı oluşturma riskinin daha fazla olması olduğunu belirtti

Almanya 30 yaş altının BioNTech olması gerektiğini açıkladı

STIKO ayrıca, yaşları ne olursa olsun hamile kadınların da yalnızca Pfizer/BioNTech aşısı olmasını tavsiye ettiğini açıklamalarına ekledi. Komite bu tavsiye kararını, Almanya’nın aşılardan sorumlu Paul Ehrlich Enstitüsü’nden (PEI) gelen uluslararası verilere dayanarak verdiğini söyledi.

Birçok ülke Moderna kullanımını sınırlandırıyor

Almanya bu kararıyla Moderna COVID-19 aşısının gençler üzerinde kullanımını sınırlandırmayı öneren Avrupa Birliği ülkeleri arasına katıldı. Fransa sağlık yetkilileri de geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda 30 yaş altı insanların Moderna yerine Pfizer/BioNTech olmasını tavsiye ettiğini duyurmuştu.

Moderna gençlerde miyokardite sebep oluyor Tam Boyutta Gör

İsveç ve Finlandiya da geçtiğimiz ay Moderna aşısının genç erkeklerde miyokardite (kalp kası iltihabı) yol açtığını belirterek aşının kullanımını 30 yaş altı için durdurduğunu açıklamıştı.

Enstitü ayrıca, ülkede vakaların hızla artış göstererek rekorlar kırmaya başladığını belirtti ve yeni önlemlerin gelebileceği sinyalini verdi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, çarşamba günü ülkede 39.676 yeni COVID-19 vakasının görüldüğü ve 236 insanın hayatını kaybettiği duyuruldu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim