Anlık Bildirim

AMD'nin gizli gelir kaynağı belli oldu: Playstation 5

Son paylaşılan raporlar, konsol pazarında AMD ve Sony ortaklığının meyve vermeye başladığını gösteriyor. Playstation 5 satışları artarken Sony, AMD'nin en büyük müşterisi olabilir.

AMD'nin gizli gelir kaynağı belli oldu: Playstation 5 Tam Boyutta Gör

Hatırlayacak olursak 2022’nin son çeyreğine ilişkin AMD kazanç raporunda şirketin net gelirinin yaklaşık altıda birini oluşturan isimsiz bir müşteriye yer verildiğini gördük. Şimdi paylaşılan yeni bir rapor, bu isimsiz gelir kaynağının Sony olduğunu ortaya çıkardı. 

Sony, AMD'nin en büyük müşterisi haline gelebilir

Bilmeyenler için günümüzde AMD, Sony'nin PlayStation 5 konsoluna ve Microsoft'un Xbox Series X/S modellerine güç sağlayan çipler üretiyor. Bu noktada Sony, 2022'nin son çeyreğini 7,1 milyon adet Playstation 5 satışı ile tamamlandı. Bu rakamın toplam 38 milyona ulaşan konsol sevkiyatlarında önemli bir yükselişi temsil ettiğini belirtelim.

Analistler ise, Playstation 5 satışlarının AMD'nin 2022 net gelirinin yüzde 16'sını oluşturduğunu ve AMD Xilinx hariç tutulduğunda bu rakamın yüzde 20 seviyelerine çıkacağını düşünüyor. Böylece Sony, AMD'nin en büyük müşterisi haline gelebilir. Görünüşe göre AMD, rakibi Nvidia'nın toplamda çok daha fazla kazanmasına rağmen, konsol pazarından bu açığı kapatmayı başardı.

Ayrıca paylaşılan raporda, PS5 gönderilerinin Xbox'tan yüzde 60 oranında daha fazla olduğu belirtiliyor. Bilindiği üzere Microsoft, aboneliklere ve dijital satışlara odaklanmayı seçerek Xbox satış rakamlarını yayınlamayı bir süre önce durdurdu. Bu nedenle yeni haberin şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim