Anlık Bildirim

Akıllı telefon pazarı ilk çeyrek 100 milyar dolar gelir elde etti

Akıllı telefon pazarı yılın ilk çeyreğinde 100 milyar dolar gelire ulaşarak rekor kırarken Apple ve sonrasında Samsung pastadan en büyük payı almayı başardı.

Apple akıllı telefon pazarı gelirlerinin yarısına hâkim Tam Boyutta Gör

Ağır bir pandemi sürecinden geçen akıllı telefon pazarı yine de büyümesini sürdürdü. Özellikle yüksek fiyat etiketli telefonların çok satması genel anlamda satışlarda durgunluk yaşansa da gelirleri yukarı çekiyor. 

100 milyar dolar gelir

StrategyAnalytics tarafından yapılan analize göre akıllı telefon pazarında elde edilen gelir yılın ilk çeyreğinde 100 milyar dolara ulaştı ve yıl bazında yüzde 37 artış gösterdi. İlk çeyrekte 900$ üzerindeki premium sınıf telefonlar gelirin yüzde 25’ini oluşturdu.

Premium sınıf hâkim olduğu için devreye Apple giriyor. Firma toplamda 48 milyar dolar iPhone geliri elde ederek pazarın neredeyse yüzde 50’sine hâkim. Samsung ise 24.8 milyar dolar mobil geliri elde etti ancak bunun içinde tablet gelirleri de var. Bu bakımdan yüzde 22 civarı bir pay tahmini yapabiliriz. Kısaca gelirlerin yüzde 72’si Apple ve Samsung tarafından paylaşılıyor. 

400$-499$ arası segmentte Vivo lider durumda. 191$-299$ arası segmentte Oppo lider. 99$ bandına kadar olan giriş seviyesi segmentte ise Tecno ve Infinix markaları ile tanıdığımız Çinli Transsion var. Yani 499$ altının hâkim unsuru Çin haline gelmiş durumda. Bu tablonun yıl içerisinde bozulmaması beklenirken toplam gelirlerde artış görebiliriz. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim