Anlık Bildirim

Atık Covid-19 maskelerine yeni çözüm: Lityum iyon pillere dönüştürülecek

Covid-19 pandemisi sebebiyle oluşan milyonlarca maske atığını değerlendirmek için araştırmalar yürüten bilim insanları, bu maskeleri Lityum İyon pillere dönüştürmeyi planlıyor.
3

Atık Covid-19 maskeleri Lityum iyon pillere dönüştürülecek Tam Boyutta Gör

Covid-19 pandemisi sebebiyle dünyada milyonlarca maske atığı oluşmaya devam ediyor. 2020 yılında gerçekleştirilen bir çalışmaya göre her ay 129 milyara yakın yüz maskesinin kullanıldığı tespit edilirken, bilim insanları bu maskeleri değerlendirmenin bir yolunu bulmuş olabilir.

Maskelerden piller üretilecek 

Atık maskelerden düşük maliyetli, esnek ve verimli piller üretmek için yeni bir yöntem geliştiren bilim insanları, temizlenen maskeleri grafenden yapılmış bir mürekkebe batırdıktan sonra 140 derecede ısıtarak pilin elektrokları olarak çalışan iletken peletler oluşturmayı başardılar.

Bununla birlikte şaşırtıcı bir şekilde 99,7 Wh/kg bir enerji yoğunluğuna ulaşan araştırma ekibi, en son yapılan çalışmalarda elektrotlara bir kalsiyum-kobalt oksit perovskitin nanoparçacıklarını ekleyerek enerji yoğunluğunu 208 Wh/kg'a kadar çıkarmayı başardı. 

Ulaşılan değerin 100 ile 265 Wh/kg arasında değişen bir enerji yoğunluğuna sahip lityum iyon pillere oldukça yaklaştığını söyleyebiliriz. 1500 döngüden sonra kapasitesinin yüzde 82'sini koruduğu iddia edilen ve 0,54 V'a kadar bir voltajda 10 saatten fazla enerji sağlayabilen bu piller, düşük maliyetleri sebebiyle büyük bir kullanım oranına ulaşabilir. 

Araştırma ekibi, yeni yöntem ile geliştirilen pillerin ince ve esnek hale getirilebileceğini, hatta gerekirse tek kullanımlık olarak değerlendirilebileceğini söylüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim