Anlık Bildirim

Dünyanın 100 bin olası geleceği simüle edildi

İklim değişikliğinin gezegenimiz üzerindeki gelecekteki etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada, 100 bin farklı senaryo modellendi. En agresif önlemler alınsa bile dünyamız, ısınmaya devam edecek.

Dünyanın 100 bin olası geleceği simüle edildi Tam Boyutta Gör

İklim değişikliği, şüphesiz gezegenimizin geleceğini etkileyecek olan en büyük faktörlerden birisi konumunda. Yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin gelecekteki olası senaryoları hakkında bilgi sahibi olmamız için gerçekleştirildi. Çalışmada farklı parametrelere göre  olası 100 bin farklı durum simüle edildi.

Dünyanın sıcaklığındaki artış kaçınılmaz

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğinin ve bu duruma karşı alınabilecek tedbirlerin farklı kombinasyonlarını simüle ettiler. Geliştirilen modeller arasında yalnızca teknik, çevresel ve ekonomik faktörler değil, iklim değişikliğiyle mücadelede ilerlemeye yardımcı olan veya herhangi bir  ilerleme sunmayan sosyal ve politik faktörler de yer alıyor.

Şimdiye kadarki iklim değişikliği simülasyonlarında iklim değişikliği politikaları es geçildi ancak araştırmacılar, iklim etkilerine hazırlanmak için uyum planlayıcılarının gelecek on yıllar için farklı sıcaklık sonuçlarının olasılığını anlamaları gerektiğini söylüyorlar.

İklim politikası ve sera gazı emisyonlarının gelecekteki olası 100 bin yolunun modellendiği çalışmada, 2100 yılına kadarki olası sonuçlar araştırıldı. Ekip, toplumların küresel ısınmaya karşı yaklaşımlarının, etkinin olumlu ya da olumsuz yönde ilerlemesi konusunda en önemli faktörlerden birisi olduğunu belirtiyor.

Dünyamızın şu anki durumu göz önüne alındığında ve mevcut aynı işleyişinin devam etmesi durumunda gezegenimizin genel sıcaklığının 3.6 santigrat derece artacağı gözlemlendi. Bununla birlikte simüle edilen modellemelerden en agresif eylem senaryosunda bile gezegenimizin Paris İklim Anlaşması'nda hedeflenen 1.5 santigrat derece artışın imkansız olduğu sonucuna varıldı. Araştırmacılar, en mümkün hedefin 2 santigrat derece artış yönünde olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar, toplumların sosyal tutumlarının, teknolojilerdeki iyileştirmelerin ve maliyet düşüşleri ile politik sistemlerin tepki verme kabiliyetinin gelecekteki iklim değişikliği senaryolarında önemli faktörler olacağını belirtiyorlar.

Kaynakça https://www.tweaktown.com/news/84649/scientists-have-simulated-100-000-different-possible-futures-for-earth/index.html https://www.ucdavis.edu/climate/news/how-politics-society-and-tech-shape-path-climate-change Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
4094 kez okundu.
14 kişi, toplam 14 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
iklim değişikliği, paris iklim anlaşması ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim