Anlık Bildirim

Gümrüklerde "Muhafız" ile yapay zekalı denetim başlıyor

Yerli imkanlarla geliştirilen Muhafız isimli yapay zeka, gümrüklerdeki kaçakçılık ve usulsüzlükleri tespit edecek. Sistemin bu ay içinde sahada kullanılması öngörülüyor.
2

Gümrüklerde yapay zekalı denetim başlıyor Tam Boyutta Gör

Türkiye’deki sınır kapılarında yüksek güvenlik önlemleri uygulanmasına rağmen her yıl binlerce ton kaçak mal ülkemize giriyor. Kaçakla mücadele için teknolojik çözümler etkin şekilde kullanılıyor. Şimdi de kaçakçılık riskini tespit eden yapay zeka kullanılmaya başlanıyor.

Tamamen yerli imkanlarla geliştirilen Muhafız isimli yazılım, TÜBİTAK BİLGEM, BYS Grup ve HAVELSAN tarafından geliştirildi.  Yapay zeka yazılımı Şimdiye kadar yapılan testlerde büyük başarı sergiledi. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından bu ay içinde sahada kullanılması öngörülüyor.

Muhafız, büyük verinin anlamlandırılması sonucunda yüksek doğruluğa ulaştı. Farklı veri kaynaklarından gelen büyük veri, hem yığın hem akan veri olarak işlenip yapay zeka algoritmalarıyla analiz edilecek. Böylece insan çabasıyla ortaya çıkarılmayacak analizler ve risk ilişkileri, yapay zeka teknolojileriyle tespit edilebiliyor. Gümrük kapılarından geçen araç, gemi, kişi ya da eşyayı mercek altına alacak sistem, milyonlarca veriyi ve binlerce gümrük beyannamesini yapay zeka yöntemiyle inceleyerek, "Risklidir" ya da "Riskli değildir" şeklinde alarm verecek.

Bu sistem ile normalde insanların gözünden kaçırabileceği detaylar yapay zekadan kaçamayacak. Anormal durumlar anında tespit edilecek. Ayrıca Muhafız yazılımı öğrenmesini sürdürecek. Yeni kaçakçılık yöntemleri tespit edildiğine buna göre güncellenebilecek. Yeni veri kaynaklar ve yeni senaryoların eklenmesiyle birlikte daha yetenekli hale gelecek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim