Anlık Bildirim

Huawei’ye arka kapı suçlaması

Pakistan’da proje yürüten ABD’li bir girişim Huawei’nin sistemlerine arka kapı koymak istediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Konu ile ilgili soruşturma yürütülüyor.

Huawei siber ajan mı? Tam Boyutta Gör

ABD’nin Huawei’ye ambargo uygulamasının en önemli sebebi ülke lehine siber ajanlık faaliyetlerinde bulunmaktı. Zaman zaman farklı ülkelerde de Huawei aleyhine suçlamalar oluyor. 

Huawei’ye ağır ithamlar

ABD’li teknoloji firması Business Efficiency Solutions (BES), Pakistan’da bir proje için altyapı sağlarken Huawei’nin sistemlere arka kapı yerleştirmesi için kendisine şantaj yaptığını iddia ediyor. 

Suç duyurusunda bulunan BES, Huawei’nin projede geliştirdiği ağın aynısını Çin’de de kurmasını istediğini belirtiyor. Böylece Huawei çok hassas hükümet verilerine erişim elde etmiş olacak. 

BES ilk önce hükümetten resmi bir onay isteyince Huawei tehditlerde bulunuyor ancak sonrasında bu onayı aldığını iddia ediyor. Ne var ki onay ile ilgili hiçbir belge sunmuyor ve taleplerine devam ediyor. 

Konu ile ilgili gerekli soruşturmalar başlamış durumda ve Huawei bir örnek sistemi Çin’e de kurmak istediğini ancak bunun dış dünyaya kapalı bir test ortamı olacağını iddia ediyor. Yetkililer ise henüz bir delil elde edemediklerini belirtiyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim