Anlık Bildirim

İşte 2022'de Türkiye'de satışa sunulacak yeni Hyundai modelleri

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, 2022 yılına ilişkin plan ve hedeflerini paylaştı. Şirket bu yıl 3 yeni modelin Türkiye lansmanını gerçekleştirmeyi hedefliyor: i20 N, IONIQ 5 ve Staria.

İşte 2022'de Türkiye'de satışa sunulacak yeni Hyundai modelleri Tam Boyutta Gör

Geçtiğimiz yıl 5 modelin Türkiye lansmanını gerçekleştiren Hyundai Assan, 2022'ye yönelik planlarını ve hedeflerini açıkladı. Buna göre 2022 yılında Türkiye'de üç yeni Hyundai modeli satışa sunulacak.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, bu yıl elektrikli IONIQ 5, hafif ticari Staria ve i20 N modellerinin Türkiye'de satışa sunulacağını açıkladı. Berkel, "IONIQ 5’i Türkiye’ye mayıs, haziran ayı gibi getirmeyi planlıyoruz. Gerçekten Avrupa'da çok ilgi gören bir araç oldu. IONIQ 5 tamamıyla elektrikli olarak üretilen ve çok da beğenilen bir araç.

Avrupa’da yılın otomobili olmak için finale kaldı. Türkiye'de de iyi bir etki yaratacağımızı düşünüyoruz. Burada tabii ÖTV’nin de yeniden ayarlanmasını bekliyoruz. Devletin bu elektrikli araçların satışını desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Dünyada bu noktada ciddi anlamda bir değişim yaşıyoruz. Biz de elektrikli araçlarımızı Türk tüketicisine sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Yeni Staria'nın yılın ilk çeyreğinin sonuna doğru Türkiye'de satışa sunulacağını bildiren Berkel, Türkiye'de üretilen i20 modelinin yüksek motor performansına sahip i20 N versiyonunun da mart ayında Türkiye'deki otomobilseverlerle buluşacağını söyledi.

İşte 2022'de Türkiye'de satışa sunulacak yeni Hyundai modelleri

Bu yılki üretim ve ihracat hedeflerine de değinen Berkel, "Bu yıl üretim hedefimizi 202 bin 500 adet olarak belirledik. İhracatımızı da 184 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Yani bir önceki seneyle kıyasladığımız zaman ciddi bir artış olacak. Bu aslında Türkiye ekonomisine de ciddi bir katkı sağlayacak. İç piyasada ise geçen sene sattığımızın üzerinde araç satmayı hedefliyoruz. Hyundai Assan fabrikasının 240 bin adetlik üretim kapasitesi var, yavaş yavaş oraya doğru gidiyoruz." şeklinde konuştu.

Araç fiyatlarında artış olacak mı?

Bu soruyu da yanıtlayan Berkel, 'Biz 1 Aralık'taki fiyat listemizin aynısını tutuyoruz, zam yapmadık. Sadece MTV’de, bandrolde değişiklikler oldu onları güncelledik. Kurlar bu seviyede giderse fiyatlarımızı bu şekilde tutmayı düşünüyoruz. Ama kur yukarı doğru giderse, yani yine tahminlerin üzerinde bir artış olursa o zaman biz de fiyat artışına mecbur kalıyoruz.' dedi.

İşte 2022'de Türkiye'de satışa sunulacak yeni Hyundai modelleri

Kur düştüğünde fiyatları yaklaşık yüzde 30’a yakın geri çektiklerini aktaran Berkel, 'İthal getirdiğimiz aracın bizde fiyatı değişmiyor. Çünkü yurt dışından avro bazlı alıyoruz. Gümrükten çektiğimizde o anki kur neyse fiyatlar ona göre belirleniyor ve vergiler hesaplanıyor. Biz o fiyatın üzerine mecburen giderlerimizi ve küçük bir oranda karımızı eklemeye çalışıyoruz ve aracı satıyoruz. Evraklar belli, gümrükten çektiğimiz fiyatlar belli.' diye konuştu.

Yerli üretim araçlarda ise artan ham madde maliyetlerinin fiyatlara etki ettiğini ifade eden Berkel, enerji maliyetlerinin de fiyatları artırdığını söyledi.

Araç bulunurluğu

Araç bulunurluğu konusuna da değinen Berkel, 'Araç bulunurluğu noktasında şu anda bir sorunumuz yok. Biz halen 2021 modelleri satıyoruz. 2022 modellerimiz üretiliyor, özellikle yerli tarafta yakında araçlarımızı alacağız. Şu aşamada iyi gidiyoruz. Ama tedarik konusu iki ay, üç ay sonra bizi etkiler mi etkilemez mi, buna da gerçekten bir şey diyemiyoruz. Yani çok eskiden yıllık plan yapardık. Şimdi planlarımız aylığa döndü. Çünkü parçan varsa üretiyorsun.' diye konuştu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim