Anlık Bildirim

MediaTek mobil yonga pazarının lideri oldu

Orta ve giriş seviyesi akıllı telefonlarda en fazla tercih edilen yonga konumundaki MediaTek pazar payını arttırıyor. Geçen yılı Qualcomm’un önünde lider tamamlayan firma bu yıl da iddialı.
Oy Ver

MediaTek mobil yonga pazarının lideri oldu Tam Boyutta Gör

Özellikle Dimensity serisinin büyük ilgi görmesiyle geçen yılın üçüncü çeyreğinde mobil yonga pazarının lideri konumuna yükselen Tayvanlı MediaTek bu liderliğini yıl geneline yaymayı başardı. Mobil dünyanın en büyüğü artık MediaTek.

2020 yılını lider kapattı

Yapılan pazar araştırmalarına göre MediaTek geçen yıl 352 milyon yonga satmayı başardı. Önceki yıla göre yüzde 48 büyüyen firma pay olarak da yüzde 27 seviyesine ulaştı. Qualcomm ise 319 milyon yonga sattı ve yüzde 25 pazar payına ulaştı.

5G trendine Dimensity serisi ile dahil olan MediaTek çok hızlı taban buldu ve ardı ardına farklı segment ürünleri ile popülerliğini arttırdı. Aynı dönemde Huawei’nin ambargoya maruz kalması Qualcomm yongalarından uzaklaşmasına neden olunca tersine bir avantaj ortaya çıkmış oldu.

MediaTek’in en fazla orta ve giriş seviyesi pazarda etkili olduğu ifade ediliyor. MediaTek yongalarını en fazla kullanan ise Xiaomi. Geçen yıl firma 63.7 milyon telefonunda MediaTek yongası kullandı ve yüzde 223.3 artış gösterdi.

MediaTek bu yıl Dimensity serisini biraz daha yukarı seviyeye de genişletmeye başladı. Bu bakımdan etki alanını arttıracaktır. Elbette Xiaomi gibi müşterilerinin satış rekorları kırması MediaTek’i de etkiliyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim