Anlık Bildirim

Microsoft, OpenAI’ın GPT yapay zekasını Word, Outlook ve PowerPoint’e getiriyor

OpenAI’ın başarısı diğer dev firmaların gözünden kaçmıyor. Microsoft’un OpenAI’ın GPT özelliklerini Word, Outlook ve PowerPoint'e entegre etmenin yollarını aradığı bildiriliyor.
Microsoft, OpenAI’ın GPT yapay zekasını Office'e getiriyor Tam Boyutta Gör
Microsoft ile OpenAI’ın yakından çalışması devam edecek gibi görünüyor. Yazılım devi Microsoft, 2019 yılında OpenAI’a 1 milyar dolar yatırımda bulunmuştu. 2020 yılında ise OpenAI, GPT-3’ü yalnızca Microsoft’a lisanslamıştı. Görünen o ki Microsoft, OpeanAI’ın GPT özelliklerini yakında Word, Outlook ve PowerPoint'e getirmeye çalışacak.

Microsoft, OpenAI ve Office üçgeni

The Information’a göre Microsoft halihazırda OpenAI'nin metin üreten GPT modelinin bilinmeyen bir sürümünü Word'e zaten dahil etmiş durumda. Şimdi ise Microsoft, bu entegrasyonu daha da derinleştirerek PowerPoint ve Outlook'a da eklemeye çalışıyor.

Microsoft, OpenAI’ın GPT yapay zekasını Office'e getiriyor Tam Boyutta Gör
Microsoft'un Outlook arama sonuçlarını iyileştirmek için OpenAI'nin GPT teknolojisini kullandığı bildiriliyor, böylece kullanıcılar e-postalarda anahtar kelimeler kullanarak arama yapmak zorunda kalmadan aradıklarını bulabiliyor. Microsoft, GPT modellerini Word’e, Outlook’a veya PowerPoint’e hangi seviyede veya hangi özelliklerle entegre edeceği belli değil.

Microsoft, OpenAI’ın sadece GPT dil modelleriyle değil aynı zamanda ChatGPT ürünüyle de yakından ilgileniyor. Firmanın ChatGPT kullanan bir Bing sürümü üzerinde çalıştığı bir süre önce gündeme gelmişti. Bu yeni özellik, Bing'i Google ile daha rekabetçi hale getirmek amacıyla Mart ayında kullanıma sunulabilir.

Microsoft, GPT'yi Office’e entegre etmede zorlanıyor

Microsoft, üretkenlik uygulamalarına daha gelişmiş yapay zeka metin oluşturma özellikleri getirirken birçok zorlukla karşı karşıya kalacak gibi duruyor. Bunların başında elbette “doğruluk” geliyor. ChatGPT'nin hâlâ yanlış bilgileri gerçekmiş gibi sunma eğilimi bulunuyor. Dolayısıyla bu durum profesyonel kullanımda belge oluşturmayı veya gelişmiş entegrasyonu zorlaştırabilir.

Şimdilik Microsoft’un bu konuda resmi bir yol haritası yok ancak firmanın bu faaliyetler üzerinde çalıştığı biliniyor. Zaten Microsoft, buradaki cevheri görmemiş olsa 2019’da 1 milyar dolar yatırımda bulunmazdı. Yazılım devinin ürün yelpazesi düşünüldüğünde OpenAI’ın GPT-3 ve yakın çıkacak GPT-4 modelleri, ChatGPT sohbet aracı ve Dall-E gibi görüntü oluşturma araçları çok işine yarayabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim