Anlık Bildirim

NASA, tehlikeli asteroit için uyardı: 2046 Sevgililer Günü için risk var

NASA, 2046 yılında Dünya'ya çarpma ihtimali olan yeni keşfedilmiş bir asteroidin izini sürüyor. Keşfedilen asteroit, 2046 yılındaki Sevgililer Günü’nde Dünya için tehlike oluşturabilir.
NASA uyardı: 2046 Sevgililer Günü’nde plan yapmayın Tam Boyutta Gör
NASA'nın Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi'ne göre, yeni keşfedilen ve kabaca bir olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde olan bir asteroidin 23 yıl içinde Dünya'ya çarpma ihtimali var ve bu, 2046 Sevgililer Günü'nde bu olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı'nın veri tahminlerine göre asteroidin Dünya'ya çarpma ihtimali 625'te 1. NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nın Sentry sistemi ise bu ihtimali 560'ta 1 olarak hesapladı. NASA’ya göre 2023 DW olarak adlandırılan uzay taşının Dünya’ya çarpma ihtimali “düşük” olsa da risk önemsenecek seviyede. NASA, bir nesnenin Dünya ile çarpışma riskini kategorize etmek için Torino Çarpma Tehlikesi Ölçeği’ni kullanıyor. Bu ölçek 0’dan 10’a kadar seviyelere sahip ve 2023 DW bu listenin birinci basamağında yer alan tek cisim. Diğer tüm asteroitler çarpışma ihtimalinin olmadığı “0” basamağında yer alıyor.

2046 Sevgililer Günü'nde plan yapmayın

NASA uyardı: 2046 Sevgililer Günü’nde plan yapmayın Tam Boyutta Gör
NASA yetkilileri, 2023 DW ile ilgili daha fazla gözlem ve analiz yapıldıkça çarpışma olasılığının önemli ölçüde değişebileceği konusunda uyardı. Yeni keşfedilen cisimlerin yörüngelerini yeterli doğrulukta tahmin edebilmek için genellikle birkaç haftalık veri gerekiyor. Dolayısıyla 2023 DW’nin biraz daha incelenmesi gerekecek. Bu inceleme tamamlandıktan sonra çarpışma riskinin büyümesi veya düşmesi mümkün.

Jet İtki Laboratuvarı'nda bulunan Dünya'ya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi'nin internet sitesinde şu ifadeler yer alıyor: "Çok sınırlı gözlem setlerinden kaynaklanan yörüngeler daha belirsiz olduğundan, bu tür yörüngelerin gelecekteki çarpışmalara 'izin vermesi' daha olasıdır." Bununla birlikte genellikle veri boyutu arttıkça çarpışma olasılığının bu tip cisimlerde düştüğünün de altı çiziliyor.

NASA verilerine göre 2023 DW, yaklaşık 50 metre çapa sahip. Güneş’in yörüngesinde dönen bu asteroidin Dünya’ya 10 kez yaklaşması bekleniyor. Bunlardan ilki 14 Şubat 2046 yılına denk geliyor. Diğer dokuzu ise 2047 ile 2054 yılları arasında gerçekleşecek. NASA'nın Eyes on Asteroids web sitesine göre bu cisim Dünya'ya 1.8 milyon kilometre kadar yaklaşacak. Şu anda ise bizden 18 milyon kilometre uzakta ve Güneş etrafındaki bir turunu 271 günde tamamlıyor. Eğer asteroit bir şekilde Dünya için risk oluşturursa NASA'nın DART görevinde yaptığı gibi asteroide bir kamikaze uydusu gönderilebilir ve yörüngesi değiştirilebilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim