Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Anlık Bildirim

  Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı! İşte yasanın tüm detayları

  TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda sosyal medyaya düzenlemeler getiren kanun teklifi kabul edildi. Sosyal medya düzenlemesinin tüm detayları haberimizde.
  1 hf. (Son Güncelleme: 1 hf.)
  7,8b
  1
  112
  sosyal ...
  Abone ol
  Yazar

  Sosyal medyaya yönelik yeni düzenlemeler getiren ve bugüne kadar sosyal medyaya yönelik en büyük değişiklikleri içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin yasalaşmasıyla birlikte çok yakında hayatımıza girecek sosyal medya yasasının tüm detayları da ortaya çıktı. Yasa 1 Ekim 2020'de yürürlüğe girecek.

  Sosyal medya yasası hangi platformları ilgilendiriyor?

  Yasaya tabi olan platformlar “Sosyal Ağ Sağlayıcı” olarak tanımlanıyor. Bu kapsamda internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek ve tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanıyor. Twitter, Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Linkedin, Forum DonanımHaber, Ekşisözlük gibi platformlar bu tanıma giriyor. Netflix, WhatsApp, BiP, haber siteleri gibi platformlar yasa kapsamının dışında kalıyor.

  Sosyal medya yasası ile neler değişecek?

  İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek.

  Bu bildirim, Tebligat Kanunu'na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5. günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.

  Yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak. Bu kapsamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar artırılacak.

  Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanarak, aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getirilecek.

  İçeriğin çıkarılması kararları, erişim sağlayıcılar tarafından değil içerik ve yer sağlayıcılarca yerine getirilebileceği için bu kararlar, içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

  Kişilik haklarının ihlali durumunda arama motorundaki sonuçlar kaldırılacak

  Kişilik haklarının ihlal edilmesi halinde İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un, erişimin engellenmesi kararı verilmesini düzenleyen hükmü yönünden de içeriğin çıkarılması kararı verilebilecek.

  Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcıya gönderilen içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararının gereği en geç 4 saat içinde ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcı tarafından yerine getirilecek.

  İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin talep etmesi durumunda hakim tarafından, başvuranın adının, ihlale konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine karar verilebilecek. Kararda, Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından hangi arama motorlarına bildirim yapılacağı da yer alacak.

  Böylece arama motorları tarafından başvurucunun adı ile ihlale konu içeriğin ilişkilendirilmemesi sağlanarak kişilik haklarının daha etkin korunması sağlanacak.

  1 Ekim 2020'de yürürlüğe girecek

  Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek. Bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilecek.

  Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK'ya bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zorunlu olacak. Verilen önergenin kabul edilmesiyle, bu maddenin ve bağlı düzenlemelerin yürürlük tarihi 1 Ekim 2020 tarihinde olarak değiştirildi.

  40 milyon TL para cezası + yüzde 90'a kadar trafik daraltılması + Reklam yasağı

  Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

  Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha idari para cezası verilecek.

  İlginizi Çekebilir Avatar Türkiye'deki sosyal medya yasası Almanya'dakine ne kadar benziyor?

  İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı tarafından Türkiye'de mukim vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağ sağlayıcısına yeni reklam vermesi yasaklanacak. Bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak.

  Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

  Başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz konusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90 oranına kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

  Hakim ikinci başvuru üzerine vereceği kararında, yüzde 50'den düşük olmamak kaydıyla, sunulan hizmetin niteliğini de dikkate alarak daha düşük bir oran belirleyebilecek. Bu kararlara karşı BTK Başkanınca itiraz yoluna gidilebilecek.

  Ayrıca Bkz. "Kamu çalışanlarının WhatsApp ve Telegram kullanması yasaklandı [Güncelleme]"

  Hakim tarafından verilen kararlar erişim sağlayıcılara bildirilmek üzere BTK'ye gönderilecek. Kararların gereği, bildirimden itibaren derhal ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcıları tarafından yerine getirilecek.

  Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde, verilen idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve hakim kararları kendiliğinden hükümsüz kalacak.

  İnternet trafiği bant genişliğine yapılan müdahalenin sona erdirilmesi için erişim sağlayıcılara BTK tarafından bildirim yapılacak.

  6 aylık raporlar hazırlanacak

  Sosyal ağ sağlayıcı, "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi"ni gerektirecek içeriklere yönelik kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermekle yükümlü olacak. Olumsuz cevaplar gerekçeli olarak verilecek.

  Sosyal ağ sağlayıcı, kendisine bildirilen içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararlarını uygulayacak. Ayrıca "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi" başvurularına ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren Türkçe raporları 6 aylık dönemlerle BTK'ye bildirecek.

  Sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye'deki kullanıcıların verilerini Türkiye'de barındırma yönünde gerekli tedbirleri alacak.

  BTK Başkanı tarafından, sosyal ağ sağlayıcıya "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi" başvurusuna 48 saat içinde cevap vermemesi halinde 5 milyon lira, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararlarını uygulamaması halinde ise 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

  Sosyal ağ sağlayıcılar hakkında "erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi" ile "gecikmesinde sakınca bulunan hallerde içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi" kapsamında verilecek idari para cezaları 1 milyon lira, "erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi" ile "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" kapsamında verilecek adli para cezaları ise 50 bin gün olarak verilecek. Söz konusu idari para cezasını gerektiren ihlallerin 1 yıl içinde her bir tekrarında cezalar bir kat artırılarak uygulanacak.

  IP adresi, port bilgisi ve internet abonesinin kimlik bilgileri istenecek

  Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, bildirime rağmen 24 saat içinde içeriği çıkarmayan veya erişimi engellemeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların tazmin edilmesinden sorumlu olacak. Bu hukuki sorumluluğun işletilmesi için içerik sağlayıcının sorumluluğuna gidilmesi veya içerik sağlayıcıya dava açılması şartı aranmayacak.

  Bu düzenlemenin uygulanmasında sosyal ağ sağlayıcının yükümlülükleri, içerik veya yer sağlayıcısı olmasından doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini ortadan kaldırmayacak.

  Sosyal ağ sağlayıcılar, "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi" başvurusuna 48 saat içinde cevap verilmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek için 3 ay içinde gerekli çalışmaları tamamlayacak.

  Sosyal ağ sağlayıcılar ayrıca "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi" başvurusu uyarınca hazırlayacakları ilk raporlarını, 2021 yılının Haziran ayında BTK'ye bildirecek ve internet sitesinde yayınlayacak. Taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren "trafik bilgisi" tanımına "port bilgisi" de eklendi.

  Yasa 1 Ekim 2020'de yürürlüğe girecek.  https://www.aa.com.tr/ Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  Redeemertr (aktroll tokatlayan bankamatikçi tokatlayan) 1 hf. (düzenlendi) en beğenilen
  Suçluların afla çıkarıldığı bir yerde böyle yasalar çıkarmak da çok faydalıymış https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cezaevinden-tahliye-oldu-cinayet-isledi-1733882
  Suçluların afla çıkarıldığı bir yerde böyle yasalar çıkarmak da çok faydalıymış https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cezaevinden-tahliye-oldu-cinayet-isledi-...
  Devamını Gör
  por favor (ssena arıkuşu) 1 hf.
  Geç oldu ama iyi oldu. İnsan gibi kendisini ifade edebilenler için sorun yok. Ama bu platformları hakaret, aşağılama, itibar suikasti, terör propagandası vs için lağım çukuruna çevirenler artık biraz düşünecek. Ve başka ülkelerde temsilci bulundurup iş buraya gelince bulundurmayan bu platformlar yine bulundurmam, muhatap almam derlerse canları cehenneme.
  Geç oldu ama iyi oldu. İnsan gibi kendisini ifade edebilenler için sorun yok. Ama bu platformları hakaret, aşağılama, itibar suikasti, terör propagandası vs içi...
  Devamını Gör
  Stanislas Xavier (Evren ) 1 hf.
  Sorun neyin suç olup olmadığının herkes için geçerli kurallara göre belirlenmeyecek olması, özellikle siyasi paylaşımlarda. İktidar cephesine karşı sivrilen her muhalif sese açıkça vatan haini, fetöcü, ppk'lı, dış mihrak gibi yaftalardan biri, bir kaçı yapıştırılıp, kişi kiralanmış troll ordusu tarafından küfürlere maruz bırakılırken ifade özgürlüğü yasaları işliyor.Ama muhalif kişinin yazdığı en ufak içerikten bir şekilde hakaret edildiği sonucuna ulaşılıp, hakkında dava açılıyor.
  En çok Twitter'dan şikayet ediyor olmarı da asıl dertlerinin siyasi paylaşımlar olduğunu ele veriyor zaten.
  Eski bir atasözünün dediği gibi; ağa güçlü olunca, kul suçlu olurmuş.
  Herkesin anayasal bir cumhuriyette yaşadığı güzel günleri görürüz umarım.
  Sorun neyin suç olup olmadığının herkes için geçerli kurallara göre belirlenmeyecek olması, özellikle siyasi paylaşımlarda. İktidar cephesine karşı sivrilen her...
  Devamını Gör
  Yorumlar (75) Yorum Yaz Forumda Gör
  ilkerinanç (belli olmuyormu?) 4 gün
  [facebook=https://www.facebook.com/haber7/photos/a.115460461815278/3713835218644433/]
  Biyturs_OnSr (B. B. A.) 5 gün
  Ceza rakamlarını gerçekçi bulmuyorum açıkçası.
  Mobidik 6 gün
  Adım adım ilerliyor internet yasaklama olayı.
  Rindaman ( -) 6 gün
  Sitede siyaseti kapayın bari.
  Artizt (Mert ) 6 gün
  Sosyal medyada akp dışında herkes sussun yasası.
  çerkes89 (ÖMER UĞUR) 6 gün
  İşleyiş nasıl olur bilmem ama geç bile kalındı.
  rambo34_orijinali 6 gün
  internet akp ağababalarının sansürü altına giriyor diyoruz. kendini bilmez cehalet kumkumaları "kifir itmiyiysin bşiy olmez" yazıyor. yaaa sabır!
  abdulof (Abdulkadir KOCHAN) 6 gün
  İşinize gelince Almanya öyle böyle gelmeyince yasa kötü ise yaramaz. Yarası olana yaramaz bu yasa.hadi geçmiş olsun iftiracı yalancı sahtekarlara
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  7767 kez okundu.
  70 kişi, toplam 75 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  sosyal medya yasası, sosyal medya düzenlemesi ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 6 gün Google tarafından satın alınan North akıllı gözlük firması tüm faaliyetlerini durduruyor 6 gün AirPods kulaklıklar yakın gelecekte kemik iletimi de sunacak 6 gün The Umbrella Academy 2.sezonundan etkileyici açılış sahnesi paylaşıldı 6 gün Huawei’den herkese 200 TL kupon hediye 6 gün PCIe 4.0 SSD ile çalışan Rocket Lake işlemcisi gün yüzüne çıktı 6 gün Kavisli ekrana sahip Nubia Watch tanıtıldı 6 gün Toyota, 2025 yılında katı hal batarya üretimine başlamayı hedefliyor 6 gün 39. İstanbul Film Festivali’nin en iyileri belli oldu 6 gün 1000 yıl önce Dünya'ya çarpan Mars taşı, evine geri dönüyor 6 gün Bill Gates Elon Musk'ı koronavirüs hakkındaki cahilce yorumları sebebiyle kınadı 6 gün Google AR arama sonuçlarına çeşitli böcekler eklendi 6 gün 2021 Skoda Enyaq iV'nin kabininden ilk görüntü geldi 6 gün Red Magic tam kablosuz oyuncu kulaklıkları duyuruldu 6 gün Ekran kartsız oyun oynatabiliyor | Ryzen 4000 APU'lar sonunda geldi 6 gün Google yediği ceza nedeniyle Türkiye'deki reklamlarını durduruyor 6 gün TikTok ve pek çok iOS uygulaması halen panoya erişim sağlıyor 1 hf. iOS 14'teki arkaya dokunma özelliği MIUI 12'ye geliyor 1 hf. Makyajlı Peugeot 3008 böyle mi görünecek? İlk görseller paylaşıldı 1 hf. Horizon Zero Dawn PC sistem gereksinimleri açıklandı 1 hf. CES 2021 fuarı da iptal ediliyor 1 hf. GÖRÜNTÜLENEN Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı! İşte yasanın tüm detayları Sonraki Kamu çalışanlarının WhatsApp ve Telegram kullanması yasaklandı [Güncelleme] 1 hf. Emmy Ödüllerine Netflix damga vurdu: Tam 160 adaylık! 1 hf. Sony Alpha 7S III tam kare aynasız fotoğraf makinesi tanıtıldı 1 hf. YouTube Kids'te 100 farklı film ve yapım ücretsiz olarak kullanıma açılacak 1 hf. Gabe Newell tercihini Xbox Series X konsolundan yana yaptı 1 hf. Xbox Live Gold Ağustos 2020 oyunları açıklandı 1 hf. TSMC, Intel’i uzun vadeli bir müşteri olarak görmüyor: ek kapasite kurmayabilir 1 hf. Ryzen 7 4700G testleri: Ekran kartsız 1080p50 deneyimi 1 hf. Google çalışanları Haziran 2021'e kadar evden çalışmaya devam edecekler 1 hf. Monster'da Bu Hafta - Call of Duty World War II 1 hf. MP3 formatı 25 yılı geride bıraktı 1 hf. ARM cihazları da artık Covid-19 araştırmalarına destek verecek 1 hf. Volkswagen'in emisyon skandalı nedeniyle ABD'deki araç sahiplerine ödediği toplam tazminat tutarı belli oldu 1 hf. Speedtest'e göre Türkiye'nin internet hızı 100 ülkeden daha yavaş 1 hf. Monster Aryond oyuncu monitörü satışa çıkıyor 1 hf. TSMC üretim bantları için devler birbiriyle yarışıyor 1 hf. Mercedes'ten yepyeni bir model geliyor: T-Serisi 1 hf. Dijital Mecralar Komisyonu'nun görevleri ve yetkileri açıklandı 1 hf. Mitsubishi, Avrupa'da yeni model satışa sunmayacak 1 hf. Köpeklerin, Kovid-19 hastalığını yüksek doğruluk oranıyla koklayabildiği tespit edildi Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Haber
  şimdi