Anlık Bildirim

WhatsApp ve Instagram satın alımlarına dev soruşturma

Bir süredir şikayet konusu olan WhatsApp ve Instagram satın alımları için 46 eyalet bir araya gelerek dava açtı. Facebook’un bu iki ağı eski haline döndürmesi isteniyor.

WhatsApp ve Instagram satın alımlarına dev soruşturma Tam Boyutta Gör

Facebook’un geçtiğimiz yıllarda önce Instagram’ı ardından da WhatsApp’ı satın alarak muhtemel bir rekabetin önüne geçmesi yıllardır tartışılıyor. ABD Ticaret Komisyonu bu satın alımlarla ilgili yeni bir soruşturma başlattı.

Tekelleşme şüphesi

Ticaret Komisyonu aslında geçen yıldan bu yana Facebook’un bir dönem rakip olduklarını nasıl satın alıma ikna ettiğini araştırmaya başlamış ve adil olmayan davranışlar sergileyip sergilemediğini görmek istemişti.

Bu süreç içerisinde 46 ABD eyaleti daha araştırmaya dahil oldu ve dev bir platform olarak Facebook’un hamlelerini didik didik ettiler. Sonrasında da satın alımların iptal edlimesi için dava açtılar.

Davada Facebook’un rakiplerinin büyümesine pazarda engel olamadığı için zenginliğini kullanarak ikna ettiği ve satın aldığı iddia ediliyor. Böylece çok büyük bir rekabetin ortaya çıkmasını engelledi. Haliyle kendisi pazarda tekel oldu.

WhatsApp ve Instagram satın alımlarına dev soruşturma Tam Boyutta Gör

Davacı taraf Facebook’un satın alımlarının iptal edilmesini ve iki büyük platfomun eskisi gibi bağımsız hale gelmesini istiyor. Ayrıca bundan sonraki tüm satın alımlarda firmanın ön bilgilendirme yapmasını istiyor.

Diğer bir dava konusu ise Facebook’un API’lerini geliştiricilere açarken kesinlikle kendisine rakip bir uygulama geliştiren veya rakip sosyal ağlarla etkileşim içerisinde olanları devre dışı bırakması. Facebook’un bundan da vazgeçmesi isteniyor.

Facebook ise satın alımların o dönem Ticaret Komisyonu tarafından onaylandığını ve herhangi bir sorun bulunmadığını savunuyor. Tekrar tekrar bu soruşturmaların açılmasını ise kullanıcıları korkutmak amaçlı olarak buluyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim