Anlık Bildirim

Yatırım tavsiyesi almak için WhatsApp grubuna üye olmak suç sayılabilecek

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yatırım tavsiyesi almak için WhatsApp grubuna katılanlara yaptırım uygulanabileceğini açıkladı. Gruptaki kişileri kötü niyetle yönlendirenlere men cezası uygulanacak.
1

Yatırım tavsiyesi almak için WhatsApp grubuna üye olmak suç sayılabilecek Tam Boyutta Gör

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 13 Temmuz tarihli açıklamasında WhatsApp, Telegram vb. mecralardaki gruplarda yatırım tavsiyelerinde bulunan ve kötü niyetli yönlendirme yapan kişiler ile bu gruplara üye olan kişilere borsadan 6 ay men cezası uygulanacağını açıkladı.

Küçük yatırımcılar; kolay para kazanma arzusuyla, danışmanlık şirketlerine para ödememek için ve daha hızlı iletişim için bu gruplara dahil oluyor. Bu gruplarda yatırımcılar bilinçli olarak yanlış yönlendirilebiliyor veya borsada dalgalanma için bu kişiler kullanılabiliyor. SPK, bu yılın başında bu gruplara yönelik yaptırım uygulanacağını açıklamıştı. Bugün itibariyle küçük yatırımcıları yönlendiren kişilere borsada 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildi. Gruptaki katılımcılar için “suçlara iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği ve yaptırımların uygulanacağı" vurgulanıyor.

SPK’nın açıklaması şu şekilde:

“Kurulumuzca; sermaye piyasasında yatırım yapan yatırımcıların güvenli bir ortamda yatırım yapabilmelerini teminen, piyasada gerçekleştirilen işlemlerin gözetim ve denetimleri sürekli olarak yapılmakta olup;

- Söz konusu gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı kapalı gruplar üzerinden yapılan işlemlerde 6362 sayılı SPKn’nun 107/1 maddesinde sayılan fiilleri işlediğine dair makul şüphe bulunan şahıslar hakkında sermaye piyasası mevzuatı uyarınca 14.07.2020 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildiği, Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ile Whatsapp, Telegram v.b. uygulamalarda oluşturulan üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı ve söz konusu gruplara üye olan yatırımcıların bu grupları yönlendiren kişiler tarafından işlenen suçlara iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği,

- 25.02.2020 tarihinden sonra sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı şekilde gerçekleştirilen açığa satış işlemlerinde sorumluluğu tespit edilenler hakkında, aynı tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7222 sayılı Kanun’un 36 ncı maddesi ile değiştirilen 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 103 üncü maddesinin birinci fıkrası hükmünde öngörülen cezai yaptırımların uygulanacağı, hususlarının yatırımcılara hatırlatılmasında fayda görülmektedir.

Diğer taraftan; sermaye piyasası düzenlemelerine aykırı olarak gerçekleştirilen açığa satış işlemlerine ilişkin yapılan incelemeler sonucunda, Kurulumuz tarafından 7 aracı kurum ve 18 yatırımcıya toplam 16.711.762 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
3856 kez okundu.
10 kişi, toplam 10 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
WhatsApp, spk ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim