Anlık Bildirim

Oxford Üniversitesi yeni Ebola aşısının denemelerine başladı

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre, AstraZeneca COVID-19 aşısını yapan ekibin geliştirdiği Ebola aşısının insanlı deneyleri başladı.

Dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi yeni Ebola aşısı ile ilgili önemli bir gelişmeyi dünya ile paylaştı.

Ebola virüsü Afrika'da birçok insanın ölümüne yol açmıştı Tam Boyutta Gör

Yapılan açıklamalara göre AstraZeneca COVID-19 aşısına benzer bir yöntemle geliştirilen Ebola aşısının insanlar üzerindeki klinik denemeleri başladı. Uzmanlar aşının, dünyadaki tüm Ebola ölümlerinin ve salgınlarının çoğuna neden olan Zaire ve Sudan Ebola türleriyle mücadelede etkili olması için tasarlandığını ifade etti.

COVID-19 aşısının da geliştirilmesini sağlayan ekip, Ebola aşısının gönüllüler üzerinde test edilerek klinik denemelerin ilk aşamasının başladığını duyurdu. Buna ek olarak ekip, Zaire türündeki Ebola virüsü ile mücadelede aşıların hâlihazırda var olduğunu; ancak bu yeni aşının daha geniş bir erişime sahip olarak farklı türler üzerinde de etkili olacağını belirtti.

Oxford’dan Teresa Lambe de yaptığı açıklamlarda şunları söyledi: “Birçok ülkede hâlen Ebola salgınları ile karşılaşıyoruz. Birçok insanın, özellikle de sağlık çalışanlarının hayatları riske atılıyor. Bu yüzden de bu ‘yıkıcı’ hastalıkla mücadelede daha fazla aşıya ihtiyacımız var.”

Gönüllüler altı ay boyunca izlenecek Tam Boyutta Gör

Sonuçlar 2022’de çıkacak

ChAdOx1 biEBOV isimli aşı, genetiği değiştirilmiş bir soğuk algınlığı virüsünün zayıflamış versiyonuna dayanarak bilim insanları tarafından oluşturuldu. Bu yöntem daha önce Oxford/ AstraZeneca COVID-19 aşısında da kullanılmış ve başarıyla sonuçlanmıştı.

Yetkililere göre denemelerin birinci aşaması, 18 ila 55 yaşları arasındaki 26 kişi üzerinde tek doz aşı ile yapılacak. Bunun ardından gönüllüler altı aylık bir süre boyunca izlenecek. 2022 yılının ikinci çeyreğinde de aşı ile ilgili sonuçlar belli olacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim