Anlık Bildirim

Facebook'a verilen 5 milyar dolar ceza, şirketin kasasına 10 milyar dolar girmesine neden oldu

Federal Ticaret Komisyonu tarafından kişisel veri skandalları nedeniyle 5 milyar dolar cezaya çarptırılan Facebook'un hisse senedi fiyatı yükseldi ve şirket kasasına 10 milyar dolar girdi.
Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) bir dizi veri ihlali ve skandallar için Facebook'a 5 milyar dolar para cezası verdiğini geçtiğimiz günlerde  sizlere bildirmiştik. Ancak görünen o ki piyasalar bu para cezasından mutlu ve Facebook'un kasasına 10 milyar dolar daha eklendi.

Facebook ceza işleminden kârlı çıktı

Normal şartlarda 5 milyar dolarlık ceza, bir şirket açısından oldukça önemli bir rakam. Ancak Facebook'un büyüklüğü ve değeri göz önüne alındığında normal olarak karşılanabilir. Zira bu durum sosyal medya devi için bir avantaja bile dönüştü diyebiliriz. Federal Ticaret Komisyonu'nun 5 milyar dolarlık ceza açıklamasının ardından Facebook'un hisse senedi fiyatı yüzde 1.81 oranında değerlendi ve şirketin kasasına 10.4 milyar dolar daha kattı.
Yani Facebook'un, FTC'nin uyguladığı bu cezai işlemden 5 milyar dolar kâra geçtiğini söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıl şirket 22 milyar dolar kâr elde etmiş ve geçtiğimiz çeyrekte ise 15 milyar dolar gelir sağladığını açıklamıştı. Bu yönden bakıldığında da cezanın suça uymadığı tartışmaları yoğunlukta. Ancak FTC'nin sadece para cezası vermediğini, şirketin yeni ürünler piyasaya sürerken bunları ABD makamları ile paylaşmasını şart koştuğunu da belirtmemiz gerek.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim