Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Sinema yasası yürürlükte: Sinemia kapanacak mı?

Yeni sinema kanunu Resmi Gazete'de yayına girerek yürürlüğe girdi. Kampanyalı bilet satışı devam edecek mi? Sinemia kapanacak mı? Reklam süreleri ne kadar olacak? Soruların cevabı haberimizde:
2 hafta önce
42,4b
1
58
Sinema Ve Dizi 140
Yazar
Sinema sektöründe mısır tartışmasını bitiren, reklam sürelerine kısıt getiren ve aynı zamanda “sansür” tartışması yaratan sinema yasası Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Reklam sürelerine kısıt getirildi

Yürürlüğe giren kanunla birlikte sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Fragman gösterim süresi ise en az üç en fazla beş dakika olacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmiyor.

Önceki yasaya göre reklam ve fragman süreleriyle ilgili herhangi bir kısıt bulunmuyordu. Yeni yasayla belirlenen kısıtlara uymayan salon işletmecilerine salon başına 50 bin lira para cezası verilecek.

Mısır kavgası sona erdi

Sinema salonu işletmecileri ile yapımcılar arasında yaşanan ‘mısır’ tartışmasına çözüm getirildi. Sinema bileti ile birlikte başka bir ürünün aynı anda satışına izin verilmeyecek.

Cinemaximum markasıyla sektörün hakimi durumda bulunan salon işletmecisi CJ CGV Grup, mısır promosyonlu sinema biletleri sayesinde yapımcıya ödediği payı düşük tutuyordu. Yürürlüğe giren kanun ile birlikte sinema yapımcılarının talebi doğrultusunda mısır ve sinema bileti satışları ayrıştırıldı. Yapımcıların istediği oldu ancak sinema seyircilerinin istekleri doğrultusunda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Sinema bileti fiyatlarına limit koyulmadı. Salon işletmecisi, sinema biletine dilediği gibi zam yapabilir. 

Konuyla ilgili olarak kanunda şu ifadeye yer veriliyor: “Sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremez. Sinema salon işletmecileri, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz.”

Sinemia ne olacak?

Yeni kanunla birlikte salon işletmecileri kampanya yapmak için filmin yapımcısı ve dağıtımcısından izin almak zorunda. Yapımcı ve dağıtımcının izni olmadan abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış yapılamayacak. İndirimli kod, promosyonlu bilet gibi kampanyalar, indirimi kabul eden yapımcıların filmlerinde geçerli olacak. Salon işletmecisi dışındaki üçüncü parti firmalar sinema biletleriyle ilgili kampanya yapabilecek.

Sinemia abonelik servisi, faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. Yeni kanun, üçüncü parti firmaların değil yalnızca sinema salonu işletmecilerinin abonelik servislerini ve kampanyalarını kısıtlıyor. Sinemia servisi bu kısıtlamadan etkilenmiyor.

Onay verilmeyen filmler gösterime sunulmayacak

"Sansür düzenlemesi" olarak eleştirilen yeni kanuna göre sinema filmleri gösterime girmeden önce 8 üyeden oluşacak komisyon, değerlendirme ve sınıflandırma yapacak. Uygun bulunmayan filmler, gösterime sunulamayacak. Oyuncular Sendikası, bu kanunun çok sesliliği ortadan kaldıracağını belirterek geri çekilmesini istemişti ancak kanun yasallaştı. Değerlendirme ve sınıflandırma uygulamasının tarafsızlığının nasıl olacağı merak konusu.


Yorum Yaz
En Beğenilen Yorumlar
pspoor 2 hafta önce en beğenilen
Misir bahane, sansur sahane!
yolgezer1783 2 hafta önce
Sansürlü günler efendim. Daha kazık daha sansürlü bir sinema için ben varım sende var mısın Yılmaz Kardeşim?
Jon SNOW 37 2 hafta önce
sinemaya gidip de kendinizi yoldurmayın abi
Yorumlar Forumda Gör
1 Avatar
DH Misafiri 1 hafta önce
Kendi Sistemini çekip atsaydın
Umutcan 1 hafta önce
Sinemaya giden sayısı git gide azalacaktır. Evde ücretsiz sansürsüz izlemek varken neden sinemaya kadar gidip reklamlı, sansürlü ve milletin mısır hışırtısıyla film izlensin ki?
Üstelik sinema koltukları da hiç konforlu değil. Evimde uzanarak rahat rahat izliyorum.
alpabi 2 hafta önce
Arkadaşlar nelere takılıyorsunuz böyle.
-Sinemaya gidiyorsunuz kutu kola 8 tl. Mısır 10 - 20 tl.
-Arkanızda öpüşen çift ya da sürekli konuşan kankalar.
-Önünüzde filmi insagrama koymaya çalışan ticky kız.
-Sürekli mesajlarını kontrol eden ya da maç izleyen adamlar (hepsinin ekran parlaklığı da sonuna kadar açık).
-Yine telefonunu kapatmayan tam tersi "alo" diye telefonunu açıp koluşan(dışarı çıkmayı hiç denemiyor bile)
-Ayağını sizin omuzunuza uzatan ya da diziyle sizin koltuğunuzu titreten birisi.
-Zorla izletilen reklam(parasını verip salona giriyorsam 1 tane bile reklam olmamalı)
-Bunların üzerine de bazen karşınıza çıkan bozuk ses sistemi, ayarsız merçek, ekran dışında kalan altyazı, hatta tek siz varsınız salonda alın paranızı erken kapatıyoruz diyen sinemacı bile gördüm.
Sinema izleme zaten bitikti. Hala giden var mıydı ki?
Angel of the Lord 2 hafta önce
Parasını verip sinemaya gidiyorsun. Reklam yetmiyor, üstüne sansür uygulaması geliyor. Parayı niye veriyoruz o zaman ?
Doanc4n 2 hafta önce
75 inch televizyon, dolby atmos ses sitemim var. sinemaya para vermek saçma geliyor. hele ki yerli yapımlara.
The Hollow 2 hafta önce Doanc4n
Katılıyorum. Keyif verecek boyutlarda bir 4K TV + koltuk ve masa başka hiçbir şeye ihtiyaç yok. Sakin, huzurlu bir şekilde film izlemek varken, görgüsüz insanlarla uğraşmaya ne gerek var.. Mısır ve kola zaten her yerde satılıyor. Hatta onlara gidecek paraya popeyes'dan parça tavuk veya pizza sipariş edilir.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Ses sistemini saymazsak, çoğu kişinin oluşturabileceği basit bir ortam.
artenis 2 hafta önce
Yine biz sıradan halk için kötü bir haber, normal seyirinde gidiyor herşey, bir an çok korktum iyi birşey oldu diye oh aman...
barballow 2 hafta önce
Sinemia kapanır mı bilmem ancak kapanması gerektiği kanaatindeyim. Hizmet olarak yetersiz olduklarını düşünüyorum. Evet sisteme çok kolay bir şekilde giriş yapıyorsunuz ve kartınız çok kısa bir sürede size ulaşıyor ancak kullanmak istediğiniz zaman sorunlar ile karşılaşıyorsunuz. Ya uygulama size kodu vermiyor. Ya kodu veriyor sonrasında göstermiyor. 3 hakkımdan sadece bir tanesini kullanabildim. Diğer 2 tanesi yandı. O yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum.
mak74 2 hafta önce
Temmuz'a kadar kod kullanımı devam edecek. Mars Group kod satışını durdurdu. Mevcut satılan kodların son kullanma tarihi temmuz Yapımcıların C.Başkanı ile yapılan görüşmede bu kodların direk kullanımının durdurulması talep edilmiş. Şuan kabul gören birşey yok tahmini Temmuz sonunda sinemia ya kapanır yada filme özel anlaşmalarla ömrüne devam eder. Bence sinema izleyici sayısı çok düşecek.
turker03 2 hafta önce
Oyuncu ve yapımcıların inanılmaz aç gözlülüğü karşısında söylecek söz bulamıyorum. Önceden uygun fiyatla bilet almamızı sağlayan kampayaların dibine kibrit suyu dökülmüş. Bilet ile beraber gelen ek ürünler iptal. Bilet fiyatları ayrı bir konu, yiyecek içecek bir şey almak istersen ayrı bir masraf. Bir sinema keyfi kaç paraya patlayacak tamamen soru işareti. Bir de bu çağda neredeyse 2020'ye gelmişken filmlerin yayına izin verecek bir komisyon!!! Sevgili oyuncular, sinemacılar, tiyatrocular, Demet Akbağ gibi insanlar Cumhurbaşkanına gidip bunları mı konuştular? Gerçi Yılmaz Erdoğan uzun bekliyormuş bu yasayı, öyle demiş. Şahan Gökbakar'a göre tarihi bir imzaymış. Böylelikle bunların sanatla ve milletle alakasının olmadığını şaşkınlıkla öğrendik. Allah daha çok versin ne diyelim, tabi paraya ihtiyacı var, bu gariban insanların...
alpabi 2 hafta önce turker03
Sinema salonlarının inanılmaz aç gözlülüğü karşısında söylecek söz bulamıyorum. Önceden uygun fiyatla bilet alabilirken yaptıkları zamlardan oyuncu ve yapımcılara payda vermiyorlar.
Mısır ana ürünmüş de bilet ek ürünmüş gibi davranamayacaklar artık. Yiyecek içecek bir şey almak istersen ayrı bir servet ödemeye devam edeceğiz anlaşılan. Bir sinema keyfi kaç paraya patlayacak tamamen soru işareti. Bir de bu çağda neredeyse 2020'ye gelmişken filmlerin yayına izin verecek bir komisyon!!! Sevgili oyuncular, sinemacılar, tiyatrocular, Demet Akbağ gibi insanlar Cumhurbaşkanına gidip bunları mı konuştular? Gerçi Yılmaz Erdoğan uzun bekliyormuş bu yasayı, öyle demiş. Şahan Gökbakar'a göre tarihi bir imzaymış. Böylelikle kapitalist sinema salonlarının sanatla, milletin buluşmasını önemsemediklerini de şaşkınlıkla öğrendik. Allah daha çok versin ne diyelim, tabi paraya ihtiyacı var, bu gariban insanların...
Kerim5100 2 hafta önce
Blade Runner 2049'dan daha kötü sansür nasıl olabilir diyorduk artık bırak sansürü filmi göremeyeceğiz herhalde. Deadpool falan zaten hikaye artık XD
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 2 hafta önce Vivo V15 serisinin tanıtım tarihi belli oldu 2 hafta önce Parker Solar Probe, Güneş etrafındaki ilk turunu tamamladı 2 hafta önce Intel'in 3 ekranlı katlanabilir telefonunun patenti ortaya çıktı 2 hafta önce Xiaomi, beş arka kameralı telefon geliştiriyor olabilir 2 hafta önce Çinlilerden 5 bin dolarlık elektrikli pickup: Avrupa'da da satılacak 2 hafta önce LG'nin ilk 5G'li telefonunun ismi ve fiyatı ortaya çıktı 2 hafta önce TSMC'nin yaşadığı üretim sorunu Kirin yonga seti tedariğini etkileyebilir 2 hafta önce Samsung, akıllı telefonlar için 1 TB depolama yongası üretecek 2 hafta önce Playstation Plus Şubat 2019 ücretsiz oyunları açıklandı 2 hafta önce Gmail'in Android ve iOS versiyonları yeni materyal tasarıma geçiyor 2 hafta önce Arabayı sat bunu al | Monster'dan Nvidia RTX 2080'li Tulpar T7 V18.3.2 17.3" 2 hafta önce Cooler Master sayısal tuş takımı olmayan klavyelerini tanıttı 2 hafta önce MSI’dan iki ikonik kasa tasarımı 2 hafta önce HP, Gaming İstanbul'da PUBG turnuvası düzenleyecek 2 hafta önce Aselsan’ın İHA tehdidine karşı geliştirdiği İHA SAVAR, 500. teslimatı geçti 2 hafta önce Geçen yılın son çeyreği Apple’a yaramadı 2 hafta önce Akaryakıtta self servis dönemi: Deposunu kendi dolduran yakıtı indirimli alacak 2 hafta önce 2019 Ssangyong Korando SUV'un ilk teaser görseli yayınlandı 2 hafta önce FaceTime'daki güvenlik açığının Apple'a bir hafta önceden bildirildiği ortaya çıktı 2 hafta önce Facebook veri toplayan VPN kullanmaları için kullanıcılara ödeme yapıyor 2 hafta önce GÖRÜNTÜLENEN Sinema yasası yürürlükte: Sinemia kapanacak mı? Sonraki Almanya, 45 milyar dolar maliyetle ve 19 yıl içinde kömür kullanımını sonlandırmayı planlıyor 2 hafta önce Katı atıklar için depozito uygulaması geliyor 2 hafta önce DiRT Rally 2.0 için sistem gereksinimleri açıklandı 2 hafta önce İsrailli bilim insanları kansere çare bulduklarını düşünüyor 2 hafta önce Genny evinizde havadan su üretecek 2 hafta önce Fortnite mobilde Bluetooth kontrolcü desteği kazandı 2 hafta önce 2019 Skoda Kamiq crossover'ın tasarımına ait çizimler paylaşıldı 2 hafta önce Razer Gold artık NetEase oyunlarında kullanılabilecek 2 hafta önce Apple, Türkiye’de iPhone fiyatlarını düşürmeye hazırlanıyor 2 hafta önce SteelSeries çift bağlantı desteği sunan kontrolcüsünü duyurdu 2 hafta önce AMD Radeon Vega VII’nin benchmark sonuçları sızdı 2 hafta önce Blue Origin, New Glenn roketi motorları için fabrika inşa ediyor 2 hafta önce OLED ekran üretimini artırmayı planlayan Sharp, Apple'dan sipariş almayı umuyor 2 hafta önce Dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, tekrar uçmaya hazırlanıyor 2 hafta önce Intel’den İsrail’e 11 milyar dolar yatırım 2 hafta önce Xbox Live Gold Şubat 2019 ücretsiz oyunları duyuruldu 2 hafta önce Apple şimdiye kadar geliştiricilere 120 milyar dolar ödedi 2 hafta önce Samsung Galaxy S10 Plus'ı net şekilde gösteren bir fotoğraf yayınlandı 2 hafta önce Ford'dan tasarım sürecini yarıya indirecek hamle 2 hafta önce Klonlanmış imei sorunu nasıl çözülür? | Tüketici Haklı Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim