Anlık Bildirim

Apple’ın yeni kullanıcı gizliliği kararı, sosyal medya şirketlerini zor durumda bıraktı

Apple'ın kullanıcı gizliliğini arttıran Uygulama İzleme Şeffaflığı sosyal medya şirketlerine büyük zarar ettirdi. Bu şirketlerin başında yer alan Facebook, 8 milyar doların üzerinde gelir kaybı yaşadı

Apple'ın kullanıcı gizliliği özellikleri Facebook'a zarar ettirdi Tam Boyutta Gör

Apple’ın kullanıcı güvenliği ve gizlilik politikaları, sosyal medya şirketlerini zor durumda bırakmaya devam ediyor. Şirketin Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) özelliği nedeniyle Facebook, Twitter, Snapchat ve Youtube’un reklam gelirlerinin 2021’in ikinci yarısında yaklaşık 10 milyar dolar azaldığı bildirildi.

Kullanıcı gizliliği artarken gelirler düşüyor

Yeni özelliği Nisan ayında tanıtan Apple, reklam amaçlı verilerin geliştiriciler ile paylaşılması için, kullanıcılardan yetki alınmasını sağladı. Bununla beraber en büyük gelir kaybını Facebook yaşadı ve zararın 8 milyar doların üzerinde olduğu düşünülüyor. Facebook CFO'su David Wehner, ATT özelliğini "zorlu" ve "beklenenden daha yıkıcı" olarak nitelendirdi.

Lotame Reklam teknoloji şirketinin COO'su Mike Woosley ise, ''sosyal medya uygulamalarında izlemenin devre dışı bırakılmasının, iPhone kullanıcılarına reklam verildiğinde daha düşük sonuçlar getirdiğini'' söylüyor. Sosyal medya devlerinin zararı devam ederken, gizlilik politikalarını gözden geçiren birçok şirketin yeni reklam sistemleri üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi. Yeni üretilecek reklam araçlarının ve yöntemlerinin önümüzdeki yıl kullanılması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim