Anlık Bildirim

Elon Musk, Microsoft’u dava etmekle tehdit etti

Microsoft, bir süre önce Twitter’da artık reklam vermeyi bırakacağını duyurmuştu. Twitter CEO’su Elon Musk ise bu duyurudan hemen sonra Microsoft'u dava etmekle tehdit etti.
Elon Musk, Microsoft’u dava etmekle tehdit etti Tam Boyutta Gör
25 Nisan'dan itibaren Microsoft'un sosyal medya yönetim aracını kullanan reklamverenler artık Twitter'a kontrol panellerinden erişemeyecekler. Microsoft’un yaptığı açıklamadan anlaşılıyor ki reklam platformundan Twitter’ı kaldırma nedeni sosyal medyanın API’sinde ve ücretlerinde değişiklik yapması.

Musk'tan Microsoft'a tehdit

Elon Musk ise bu durumdan rahatsız gibi görünüyor. Musk, paylaşmış olduğu bir tweet’te “Twitter verilerini kullanarak yasadışı eğitim verdiler. Dava zamanı. ifadelerini kullandı. Musk'ın tehdidi belirsiz olmakla birlikte, OpenAI'nin ChatGPT gibi ürünlerin arkasındaki büyük dil modelini eğitmek için Twitter verilerini kullanması üzerine olduğu anlaşılıyor. Kağıt üstünde OpenAI, Microsoft’un olmasa da firma, 2019’dan bu yana şirkete yatırım yapıyor ve birkaç ay önce yatırımın boyutunu ciddi oranda arttırdılar. Bing, Edge ve Microsoft 365 hizmetlerine OpenAI’ın araçlarını ekleyen Microsoft, görünüşe göre ipleri elinde tutuyor.

Musk'ın bu noktada Microsoft'u gerçekten dava edip etmeyeceği belli değil, zira geçmişte @ElonJet Twitter hesabının yaratıcısı da dahil olmak üzere hiç gerçekleşmeyen yasal işlemlerle başkalarını tehdit ettiğini görmüştük. Microsoft'un reklam platformunun destek sayfasının üst kısmında yer alan bir mesajda şirket, 25 Nisan 2023'ten itibaren "Twitter'ı artık desteklemeyeceğini" söylüyor; bu da şirketlerin artık tweetlerini veya etkileşimlerini yönetmek için Microsoft'un platformunu kullanamayacağı anlamına geliyor. Twitter'ın yeni fiyatlandırma düzenlemesine göre, Microsoft gibi büyük şirketler Twitter'ın API'sine erişmek için ayda 42.000 dolara kadar ödeme yapmak zorunda kalabilir. Yeni fiyatlandırma sistemi, Tweetbot üreticisi Tapbots gibi bazı küçük geliştiricilerin platformu terk etmesine de neden oldu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim