Anlık Bildirim

Ford, çalışanlarına aşı zorunluluğu getiren ilk ABD’li otomobil üreticisi oldu

Dev otomobil üreticisi Ford, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada ABD’de bulunan çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdiğini duyurdu. Şirket, ülkede bunu yapan ilk büyük otomobil şirketi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev otomobil üreticisi Ford, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla aşı zorunluluğu getiren şirketler arasına katıldığını duyurdu.

Ford, 32.000 çalışana aşı zorunluluğu getirdi Tam Boyutta Gör

Şirket sözcüsü tarafından yapılan duyuruda, ABD’de bulunan 32.000 çalışana aşı zorunluluğunun getirileceği, aşı olmayanlara 8 Aralık 2021’e kadar süre verileceği belirtildi. Aşı olmayı reddeden ve onaylanmamış ‘dini veya sağlık’ sebepleri olanların 30 günlüğüne ücretsiz izne ayrılacağı, bu süre sonunda aşı olmazlarsa işten çıkarılacakları da açıklamalar arasında yer aldı. Ayrıca dev şirket, aşı zorunluluğu kararı veren ABD’li ilk büyük otomobil üreticisi olarak kayıtlara geçti.

Ford sözcüsü yaptığı açıklamalarda,” Hedefimiz, ciddi sonuçların önüne geçmek ve mümkün olan en yüksek aşı oranını yakalamaktır” ifadeleri kullanırken şunları da sözlerine ekledi: “Çalışanların sağlığı ve güvenliği önceliğimiz olmaya devam ediyor. ABD’de bulunan çalışanlarımızın %84’ü aşılanmış durumda. Yeni kararımızla da bu oranı yükseltmeyi amaçlayarak federal yönergelere uygun bir politika uygulayacağız.”

Çalışanların 8 Aralık'a kadar aşı olması gerekecek Tam Boyutta Gör

Bazı çalışanların çalışmasına izin verilecek

Ek olarak şirket, 8 Aralık tarihine kadar aşı olamayacak olan çalışanlarına yardımcı olunacağını da söyledi: “Çalışanlarımızın işini, sağlığını ve güvenliğini ciddiye alıyoruz. Bazı bireysel sıkıntıları olan çalışanlarımızdan haberdarız, bu yüzden bu çalışanlara yardımcı olacağız ve 8 Aralık’tan sonra bir süre daha çalışmalarına izin vereceğiz.”

Şirket daha önce çalışanlarına aşı olma konusunda öneride bulunmuştu; ancak herhangi bir zorunluluk getirmemişti. Duyurulan yeni kararla da bu durum değişmiş oldu.

ABD'li birçok şirket aşı zorunluluğu getiriyor Tam Boyutta Gör

 Ford, General Motors ve Stellantis daha önce Kanada’da bulunan çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmişti. Daha önce de Microsoft ve Google gibi birçok teknoloji devi, ABD’de bulunan ofislerine aşı zorunluluğunu getirmişti.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim