Anlık Bildirim

Koronavirüs yüzünden Kuo, Apple yatırımcılarını uyardı

Apple iPhone modellerinin üretildiği Foxconn ve Pegatron fabrikaları, Çin'deki koronavirüs salgını sebebiyle üretimde ciddi gecikmeler yaşıyor. Çin yönetimi de Foxconn'un işe dönme çağrısını veto etti

Koronavirüs yüzünden Kuo, Apple yatırımcılarını uyardı Tam Boyutta Gör

Apple analisti Ming-Chi Kuo, yatırımcılara gönderdiği raporda Çin’deki salgın yüzünden iş gücünde meydana gelecek azalmaların Apple üretim bantlarına etkisini açıkladı. Çin’deki büyük üreticilerden Foxconn, Pegatron ve diğer firmalar, Apple’a donanım desteği sağlıyor ve bu firmalarda koronavirüs yüzünden işe gelmeme oranının bir hayli artacağı düşünülüyor.

Foxconn’un Zhengzhou bölgesindeki üretim tesisi, iPhone 11 ve yeni tanıtılacak uygun fiyatlı iPhone için bel kemiği pozisyonunda yer alıyor. Bu tesiste üretimde ciddi gecikmeler şimdiden yaşanıyor. Foxconn, önceki planlara göre 2 Şubat’ta üretime dönmeyi planlıyordu fakat bu tarih en az bir hafta ertelendi. Kuo’nun tahminine göre işe dönüş oranı çalışanları yüzde 40’ı ile 60’ı arasında olacak.

Foxconn’un Shenzhen üretim tesisi ise 2020 iPhone modellerine odaklanmış durumda ve buradaki geliştirme ekibi, Yeni Ay Yılı tatili süresince de çalışmaya devam etti. Bu ekip, toplam çalışanların yüzde 30’unu oluşturmasına rağmen tam olarak istenilen üretim hacmine ulaşılamadı.

Bir diğer partner Pegatron’da ise iPhone 11 üretimi ve iPhone 12 geliştirme süreci devam ediyor. Firmanın Şanghay fabrikasında 3 Şubat’ta iş başı yapıldı ve rapor edilen işe dönme oranı yüzde 90 seviyesinde. Kuo ise bu oranın Şubat sonunda ödemeler yapılınca yüzde 60-70 seviyelerine düşeceğini öngörüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim