SpaceX, birkaç ertelemeden sonra nihayet geçtiğimiz perşembe günü ‘Crew 3’ görevi kapsamında 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi. NASA ve SpaceX’in ortaklaşa yürüttüğü görevde uzay istasyonunda araştırmalar yapacak olan ve istasyonu uzay turizmine hazırlayacak olan astronotlar başarılı bir şekilde görev yerlerine ulaştı.
Ancak sorunsuz geçen yolculuk sırasında ilginç bir olay yaşandı. Mürettebat, istasyona yaklaştıklarında gemilerinin yanından ‘gizemli bir nesne’ geçtiğini aktardı.
Crew Dragon isimli aracın pilotu Tom Marshburn SpaceX Görev Kontrol Merkezi’ne yaptığı çağrıda, “Araçta yer alan bir kamerada yuvarlak bir nesne gördük ancak mesafe çok fazlaydı, bu yüzden ne olduğunu anladığımızı söyleyemem. Zaten artık görünmüyor” ifadelerini kullanırken küçük bir şaka da yaptı: “Belki de küçük bir kabuklu yemiştir.”
Uzay enkazı olma ihtimali yüksek
The Washington Post’un haberine göre mürettebat, görev kontrol merkezine nesnenin muhtemelen zararsız olduğunu, uçuşun geri kalanının sorunsuz ilerlediğini söyledi. Kapsül, yaşananlardan kısa bir süre sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarılı bir şekilde yanaştı.
Nesnenin tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor. Ancak uzmanlar bu cismin muhtemelen bir uzay enkazı olduğunu düşünüyor. Bu oldukça olası bir tahmin çünkü onlarca yıllık uzay seyahatlerinden sonra Dünya yörüngesinin bu seyahatlerden kalma ‘çöpler’ ile dolu olduğu üzücü bir gerçek.
Bu durum o kadar ilerlemiş durumda ki NASA başkanı Bill Nelson yaz boyunca yaptığı açıklamalarda uzay enkazlarına izin verenleri eleştirmişti: “Uzay enkazlarının yörüngede bulunması çok tehlikeli ve utanç verici. Buna izin veren herkesin utanç duyması gerekiyor, buna ABD’de dahil.”
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
2053 yılından yazıyorum hala aynı reklam var gidecek diye beklemeyin.
Yurtdışı fiyatı bile 9k olunca insanın hevesi kaçıyor
Benim oğlana alayım bi tane
Efsane Türkiye’ye gelse alırım..
O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz.
Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]
Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.
Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..
hocam 4x daha iyi direk hs attirir
Über
Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x'e de çekebilirsin falan :D
Muskun alev tabancası vs bu
İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.
Yakında su atan F18 falanda yaparlar :)
Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu...
Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.
fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.
Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.