Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  bilimsel araştırmalar

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  3 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  17 HABER

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  YILDA 17 İÇERİK
  Yeni kanser ilacı AMG 510 faz 2 denemelerine hak kazandı
  Amgen biyoteknoloji firması araştırmacıları Berkeley Lab’s Adcanced Light Source (ALS) kurumunda X-ray kristalografi yöntemini kullanarak KRAS genine ait spesifik mutasyon proteininin inceledi.
  2,7b 5
  Ağaç dikme projesi hedeflenen bütçeye ulaştı
  2 aydan kısa bir süre geçmişken, ağaç dikme kampanyasının resmi olarak 20 milyon dolarlık bağış toplama hedefini aştığı duyuruldu. Tesla kurumunun CEO’su Elon Musk kampanyaya 1 milyon dolar bağışladı.
  2,6b 5
  Tarihteki ilk Ebola aşısı onay aldı
  Ervebo olarak adlandırılan ve FDA kurumu tarafından onay alan tarihteki ilk Ebola aşısı duyuruldu. Aşı üreticisi Merck & Co, aşının; yetişkinleri virüse karşı koruduğunu onayladı.
  2,5b 5
  3 boyutlu yazıcı ile ev üretildi
  New Story kuruluşu, 50 metrekarelik evleri, Austin merkezli bir inşaat teknolojisi şirketi olan proje ortağı Icon tarafından geliştirilen 3D yazıcı Vulcan II'yi kullanarak yarattı.
  4,8b 11
  Grönland bölgesinin altında yeni nehir keşfedildi
  Hokkaido University kurumu araştırmacıları radar haritalarının güncellenmesini takriben erimiş buzul kitlesini; adanın merkezinden denize doğru sürükleyen büyük bir yer altı ağı bulunduğunu keşfetti.
  2,3b
  Donuk tedavisi için sprey jel geliştirildi
  Donuk tedavisinin güncel yaklaşımdaki uygulamasında ilgili doku önce ılık suya daldırılıyor daha sonra ise ilgili doku antibiyotikli krem veya antienflamatuar kremler ile muamele ediliyor.
  4,3b 1
  Eklemlerdeki yüklenmeyi tespit eden akıllı bandaj geliştirildi
  Yeni geliştirilen bandaj ''Anthokinemat'' olarak adlandırılmakla birlikte yeni bandaj; bandaj üreticisi Bauerfeind ve sensör teknolojisi şirketi ITP ortaklığı sonucu geliştirildi.
  2b 2
  Diş eti hastalıklarının tedavisi için antibiyotikli çubuklar geliştirildi
  Martin Luther University Halle-Wittenberg araştırmacıları hastanın diş etine yerleştirilebilen esnek polimer bir yapı geliştir. Yeni çubuklar yapılan in vitro testlerde başarı gösterdi.
  2,1b 13
  Kanamayı durduran manyetik sıvı geliştirildi
  Yeni yöntemin hastaneye ulaşmanın zor olduğu durumlarda geçici bir çözüm olarak kullanılacağı düşünülmekle birlikte hasta hastaneye ulaştığında yaranın hastane ortamında kapatılabileceği bildiriliyor.
  2,8b 4
  Pansuman yapabilen taşınabilir cihaz geliştirildi
  Montana Technological University kurumundan bir grup araştırmacı bir tür taşınabilir elektrospinleme cihazı ile yaraların üzerine ''pansuman püskürtebilecek'' prototip cihaz tasarladı.
  2b 3
  Kandaki oksijen seviyesini ölçebilen bant geliştirildi
  Massachusetts' Worcester Polytechnic Insitute kurumunda Doçent Ülkühan Güler önderliğinde geliştirilen ve bebeklerin oksijen seviyesini tayin eden cihaz yalnızca yara bandı boyutunda.
  2,1b 5
  Asırlık insanlarda özelleşmiş immün hücreler tespit edildi
  Günümüzdeki modern tıbba ve teknolojik imkanlara rağmen dünya genelinde ''supercentenarian'' olarak adlandırılan kişi sayısının yaklaşık olarak 1000 civarında olduğu tahmin ediliyor.
  5,5b 11
  EBV ile ilgili yeni mekanizma keşfedildi
  Epstein-Barr virüsü olarak adlandırılan ve lenfoma ile kan kanserlerine yani lösemilere sebebiyet veren virüsün immün sistemden kaçış mekanizmasıyla ilgili yeni bir yolak keşfedildi.
  1,8b 3
  Elektronik sigaralar en az tütün ürünleri kadar zararlı
  FDA kurumunun açıklamalarına göre lise öğrencilerinin %27.5'i elektronik sigara ürünleri tüketiyor.Araştırmacılar elektronik sigaraların, en az normal tütün ürünleri kadar zararlı olduğunu belirtiyor.
  4,1b 28
  Dev şirket Juul; nane aromalı e-sigara ürünlerini piyasadan çekmeyi hedefliyor
  Juul; aromalı ürünlerini piyasadan çekmeyi hedefliyor. Mango, krema, meyve ve salatalık aromalı ürünlerin satışını durduracağını açıklayan dev şirket listeye nane aromalı ürünlerini de ekledi.
  2,4b 10
  3D yazıcı ile vasküler deri üretildi
  New York's Rensselaer Polytechnic Institute Initially kurumundan bir grup araştırmacı ''bio-inks'' olarak adlandırılan ve 2 farklı hücre türünün karışımı ile oluşturulan ''biyo mürekkep'' hazırladı.
  2,3b 8
  Bilim insanları atomların 4 boyutlu hareketini yakaladı
  UCLA bilim insanları tarihte ilk kez atomlar yer değiştirirken, atomların 4 boyutlu hareketini yakaladı. Araştırma; tarihte ilk defa atomların, çekirdeklenme sırasında izlenmesine olanak sağladı.
  6,1b 18
  CRISPR’ın en büyük dezavantajlarından birisi ortadan kaldırıldı
  Son dönemde bilim dünyasının popüler konularından olan CRISPR’a dair haberler gelmeye devam ediyor. Yapılan çalışma ile CRISPR’ın en büyük dezavantajı tarih olacağa benziyor.
  4,4b 4
  Kanserin vücutta yayılmasına çözüm nitelikte gelişme
  Bilim adamlarının geliştirdiği son yöntem sayesinde kanser hücrelerinin vücutta metastaz yapması engellenebildi. Yöntem temelde basit görünüyor ancak oldukça faydalı olacağa benziyor.
  6,4b 22
  Ekstazinin tıbbi amaçlı kullanımına onay geldi
  TSSB hastalığının tedavisinde kullanılmak amacıyla Gıda ve İlaç İdaresi ekstazinin kullanılmasını onayladı. Gelişme her ne kadar olumlu gibi görünse de bazı götürülerinin olması da oldukça muhtemel.
  10,4b 4
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim